„Ако 10 юни, страната ни да няма нито удължаване действието на миналогодишния бюджет, нито приет нов, новото правителство няма да има законова възможност да разполага и разходва средства за политиките и решенията си. Този вариант е краен и едва ли ще се стигне до него.“ Това коментира пред БНР Петър Ганев, старши анализатор в Института за пазарна икономика.
„Все пак до 10 юни остават три седмици, което всъщност е достатъчно време. Голяма част от бюджетната процедура е извървяна – извършено е обществено обсъждане, както и с Тристранката, и вече е внесен в парламента. Остава да бъде гледан на две четения в парламента. Трудно е, но това е нещо, което сме виждали да става за такова време.“
Икономистът подчерта, че ако новото правителство прецени, може да внесе свой проектобюджет – след удължаване на срока за действие на досегашния.
Първото удължаване е фиксирано на 3 месеца , но за следващи се изисква решение и то може да е за 2, 3 дори 6 месеца. Най-вероятно той ще е съобразен с нужното време за нов. Принципно, удължаването не носи сигурност, а и например няма да може да се изпълни политическото обещание за увеличаване на заплатите на учителите, например.
„Колкото по-бързо се приеме бюджет 2023, толкова по-добре за всички“, изтъкна още Ганев.