Пет причини да ядете сливи, за които не всеки знае. Сливите са костилкови плодове със среден размер. Най-популярният сорт има тъмно лилаво-червена кожа с жълта плът отвътре, но можете да намерите и зеленикаво-жълти сливи. Всички сортове имат костилка в центъра на плода, която не става за ядене. Сушените сливи се наричат сини сливи, сезонът им е от август до септември.
Пет причини да ядете сливи, за които не всеки знае
Богати на антиоксиданти
Сливите са богати на растителни съединения, които имат антиоксидантни свойства – което означава, че пречат на кислорода да реагира с други химикали и да уврежда клетките и тъканите. Те са особено богати на антоцианини, съединения, които също са отговорни за тъмния цвят на кората на сливата. Всъщност проучванията показват, че сливите са по-богати на тези защитни съединения от други плодове, включително праскови и нектарини.
Имат противовъзпалителни свойства
Защитните растителни съединения в сливите имат противовъзпалителни свойства и могат да помогнат за предотвратяване на заболявания, включително рак, диабет и затлъстяване.
Помогат за контрол на нивата на кръвната захар
Сливите са особено богати на полифенол, наречен хлорогенна киселина, съединение, намиращо се и в кафето, което изглежда помага за балансиране на кръвната захар и регулира апетита.
Яденето на целия плод гарантира, че се възползвате от високото му съдържание на фибри, което помага за забавяне на освобождаването на естествени захари.
Подпомага здравето на сърцето
Сливите са богати на различни витамини и минерали, включително калций, който осигурява нормалното съсирване на кръвта. Те също така съдържат калий и витамин С и са богати на защитни полифеноли, които се свързват с намалени рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания.
Подобрете когнитивната функция
Проучванията върху животни показват, че богатото съдържание на полифеноли в сливите може да помогне за смекчаване на свързания с възрастта когнитивен спад.
Може ли всеки да яде сливи?
Някои хора са алергични към сливи. Те принадлежат към категорията на алергените „брезов прашец“, заедно с ябълките и прасковите и могат да причинят сърбеж и подуване на устата или гърлото при страдащите.
Симптомите на алергия обикновено се развиват в рамките на минути и трябва да се свържете с вашия личен лекар, ако получите нежелана реакция. Ако обаче прерасне в сериозна реакция, известна като анафилаксия, се нуждаете от незабавна медицинска помощ.
Източник – GoodFood /Превод:SafeNews