Перфектната саламура за кисело зеле. То е традиционна зимна храна в много български домакинства, а неговата популярност не е случайна. То не само добавя уникален вкус към трапезата, но е и изключително полезно благодарение на процеса на ферментация.
Млечно-киселата ферментация превръща зелето в естествен пробиотик, който подпомага здравето на храносмилателната система и общото състояние на организма.
Първата стъпка е да подберете качествени зелки
Количеството зелки, които ще използвате, зависи от обема на съда за ферментация. Например, бидон от 60 литра побира около 25-30 килограма зеле, в зависимост от размера на зелките и колко плътно ги наредите. След като определите количеството, започва подготовката на зелките.
За да могат зелките да ферментират по-добре, направете разрези на всяка зелка – разцепете ги откъм кочана на четири, като внимавате да не режете прекалено дълбоко. Така подготвените зелки наредете плътно в бидона с кочана нагоре, като се стараете да запълните съда максимално.
След като зелето е наредено, идва време за саламурата
В някои рецепти се препоръчва да се изчака ден-два, за да се слегнат зелките, но можете да добавите саламурата веднага. Основното правило за приготвяне на саламура е да използвате 4% солен разтвор, което означава, че на всеки литър вода трябва да добавите 40 грама морска сол.
За бидон с обем 60 литра, в който приблизително се събират 30 килограма зеле и около 30 литра вода, ще ви трябва около 1,2 килограма морска сол. Разтворете солта във водата, като се уверите, че тя се е разтворила напълно, преди да добавите саламурата към зелето. Саламурата трябва да достигне на около една педя под горните зелки – след като зелето се слегне, течността ще ги покрие напълно.
Препоръчително е да затиснете зелето с тежест
Можете да използвате кръстачка или подходящ тежък предмет, като камък, за да държите зелето под нивото на саламурата. Така ще предотвратите навлизането на въздух и ще подпомогнете процеса на ферментация.
Приготвянето на кисело зеле е традиция, която осигурява вкусна и полезна храна за студените месеци
С домашно приготвената саламура ще постигнете най-добър вкус и качество, без добавени консерванти. Следвайки стъпките по-горе, ще можете да се насладите на кисело зеле, което е естествен пробиотик, готов да обогати всяко ястие на вашата трапеза.
Източник: actualno