Под звъна на камбани Руският патриарх Кирил, в присъствието на членове на правителството на Санкт-Петербург и „участници в специалната военна операция“, пренесе с лития ковчежето с мощите на княз Александър Невски в Благовещенската църква на Александро-Невската лавра, където беше поставена историческата сребърна рака, предадена на РПЦ от държавния Ермитаж.
През май 2023 г. Ермитажът и РПЦ подписаха споразумение за прехвърляне на гробницата за временно ползване за 49 години, с възможност за удължаване на този период, предаде „Двери“. Сребърната гробница остава държавна собственост и част от музейния фонд на страната. Състоянието ѝ ще се следи от служители на Ермитажа: в реално време ще се наблюдават температурните условия и влажността, антикорозионните частици във въздуха и други показатели. В храма „Благовещение“ са инсталирани сензори, които са свързани с компютрите в Ермитажа.
Преместването на реликвария беше извършено в навечерието на празника, отбелязван от РПЦ на 12 септември – денят на пренасяне мощите на св. княз Александър Невски. Дървеният ковчег беше поставен в сребърния, а мощите на светеца, съхранявани в Лаврата, бяха пренесени там с литийно шествие, водено от патр. Кирил.
Това се смята за поредна знакова победа на РПЦ, след като успя да получи със заповед на В. Путин иконата „Света Троица“ на Рубльов. Иконата на Рубльов и историческата масивна рака, съхранявала тялото на руския княз, бяха предадени на РПЦ като благодарност за идеологическата подкрепа за руската война в Украйна, както и като знаци на новата държавна идеология, в която на „сакралната сила“ е отредено водещо място.
След като постави ковчега с мощите на св. княз Александър Невски в сребърна рака, патр. Кирил отслужи молебен в долния храм на Благовещенската църква, на гроба на пълководеца А. В. Суворов, който РПЦ възнамерява да канонизира за светец. С това той завърши знаковите действия, които имат за цел да засилят в масовото съзнание образа на „святата и богоугодна война“ – водеща тема в държавната пропаганда днес.
В проповедта си Московският патриарх постави нови акценти в историческите събития, които имаха същата цел – да потвърдят, че всички велики руски владетели в миналото са имали същата визия за мястото на Русия на политическата карта, както днес Кремъл. Имали са за цел да воюват с „колективния Запад“, който е най-голямата опасност за руската държава, и са се стремели да оградят „руската самобитност от западно влияние“.