Над 11 700 деца са приети на първо класиране в столичните ясли и детски градини, но въпреки това хиляди семейства в София остават без място за своите деца. Това стана ясно след началото на електронното класиране, обявено от кмета Васил Терзиев и заместник-кмета по образование Десислава Желязкова.
По данни на Столичната община на първо класиране са приети 11 746 деца
Въпреки това за близо 4680 деца все още няма свободни места, а най-сериозен остава проблемът с яслените групи.
Заместник-кметът Десислава Желязкова посочи, че на следващото класиране се очаква да бъдат свободни около 3254 места. Близо 1400 места са били предвидени за деца със специални образователни потребности и хронични заболявания.
Кметът Васил Терзиев заяви, че темата за детските градини и ясли остава един от основните приоритети на общината. По думите му вече се планират още 1500 нови места, но недостигът в яслените групи продължава да бъде огромен.
„Ключовото предизвикателство са местата в яслите, където не достигат около 5400 места“, каза Терзиев и допълни, че освен изграждането на нови сгради сериозен проблем остава и липсата на персонал.
Според данните на общината над 230 медицински сестри не достигат за яслените групи. Половината от работещите сестри са на възраст над 62 години, а повече от 100 вече са над 70-годишна възраст. Заради липсата на кадри част от яслените групи вече са били трансформирани в градински.
Желязкова предупреди, че ако тенденцията продължи, може да се стигне и до затваряне на още яслени групи. Което е особено впечатляващо за държава, в която всички обичат да говорят за „демографска политика“, но медицинските сестри постепенно се превръщат в по-дефицитни от паркоместа в центъра на София.
От общината предлагат и промяна в системата за компенсации за неприетите деца
Идеята е родителите да могат сами да избират каква грижа да осигурят за децата си, а средствата да се изплащат по-бързо чрез бюджетите на общините, Министерство на образованието и науката или Министерство на здравеопазването.
По думите на Желязкова сегашната система понякога води до злоупотреби, тъй като родители кандидатстват за места, за които предварително знаят, че детето няма да бъде прието, само за да получат компенсация.
След септемврийското класиране родителите на деца между 4 и 6 години, които останат неприети, ще могат да подадат заявление до общината за съдействие при намиране на място.





