Парламентът разреши двойното гражданство за депутати в промените в Конституцията. Български граждани с двойно гражданство ще могат да се кандидатират за депутати и да стават министри – такива промени в Конституцията одобриха депутатите от мнозинството.
Възможността сънародници зад граница да се кандидатират за парламента беше подкрепена от 163 народни представители от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. „Против“ гласуваха 19 народни представители от БСП и независимият Радостин Василев.
ИТН и „Възраждане“ не участваха в гласуването
След като бойкотираха промените в основния закон и напуснаха още в началото на заседанието.
„За създаване на дълбока институционална връзка между държавата-майка и диаспората има надграждане. Дадохме възможност българите извън страната да гласуват. Друга степен на създаване на връзка имаме в страни като Франция, Испания – асамблеи, където пряко избрани представители взимат решения. Дошъл е моментът да овластим гражданите с двойно гражданство – така политическата ни система ще получи шанс в нея да влязат хора с опит от други страни“, заяви Антоанета Цонева от ПГ на ПП-ДБ.
„Говорите за българи, които живеят в чужбина и ще дойдат да ни управляват по-добре. Не се случи с последния опит“, заяви Кристиан Вигенин от ПГ на „БСП за България“.
„Ние не сме наясно колко българи живеят в чужбина и имат двойно гражданство. Дали с този вот няма да поставим под въпрос националния интерес на страната“, попита Мая Димитрова от ПГ на БСП.
„Надявам се поне по този параграф в колегите от ГЕРБ да има морал и да гласуват „против“. Българското общество има горчив опит с един човек с двойно гражданство. 18 месеца уседналост са две бременности или две ротации“, посочи Радостин Василев.
Народните представители в последния момент извадиха от кръга на лицата за служебен министър-председател шефа на Върховния касационен съд, след като това не стана по време на обсъждането в конституционната комисия въпреки нежеланието на висшите магистрати.
Народното събрание да не се разпуска
когато предстоят избори и страната се управлява от служебно правителство, решиха още депутатите. Избори за нов парламент ще се произвеждат не по-късно от един месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащото Народно събрание, беше гласувано на второ четене в пленарната зала. Едва когато новите депутати положат клетвата, ще се смята, че са прекратени пълномощията на предишното НС.
Още новини четете в категория България.