Депутатите приеха на второ четене промените в Закона за защита от домашното насилие, който ще осигури по-бърза и адекватна подкрепа на пострадалите, предаде БГНЕС.
От началото на годината 12 жени са загубили живота си от ръката на настоящ или бивш партньор, роднина или близък. През 2022 г. всяка трета жена на възраст между 18 и 29 г. е била в ситуация на насилие от настоящ или бивш партньор.
12% от жените на възраст между 18-74 години са преживели поне един случай на физическо или сексуално насилие някога през живота си като възрастни.
Сред ключовите промени в закона е прилагане на забрана за всякакъв контакт на насилника с пострадалия от домашно насилие.Предвижда се предоставяне на безплатна правна помощ на жертвите.
Разширява се кръгът на лицата, пострадали от домашно насилие, които да могат да търсят защита по реда на този закон. Това са лицата, на които са възложени грижите за децата, лицата, които са роднини по права или съребрена линия до четвърта степен.
Улеснява се достъпът до правосъдие и се създава възможност за задължаване на извършителя на насилието да посещава специализирани програми за преодоляване на агресията и справяне с гнева.
Хората, пострадали от домашно насилие, ще могат да потърсят незабавна закрила в срок от три месеца, а не от един, каквито бяха текстовете в предишния закон.
По-дългият срок ще е гаранция, че дори при най-тежките случаи, пострадалите ще имат възможност да се обърнат за защита към съда.