„Възраждане“ поиска оставката на кмета на Варна Благомир Коцев заради казуса „Баба Алино“. Искането беше отправено с декларация от парламентарната трибуна от депутата Коста Стоянов в началото на заседание на Народното събрание.
Причина според партията са съмнения за институционално бездействие и проблеми около незаконното строителство в района край Варна.
„Вчера във Варна имаше протест за оставката на кмета. Надявам се това да е един от многото, до постигане на крайната цел – оставка.Днес излизам на тази трибуна като народен представител от Варна, защото смятам, че има моменти, в които мълчанието е равносилно на съучастие. Има моменти, в които човек е длъжен да каже на глас онова, което хиляди граждани обсъждат по улиците, в домовете си и на работните си места. Такъв момент е днес“, подчерта народният представител.
По думите му през последните дни Варна е разтърсена от скандал, чиито мащаби надхвърлят рамките на обикновен административен казус.
„Случаят „Баба Алино“ отвори въпроси за законността, работата на институциите и политическата отговорност на местната власт. През последните седмици цяла България видя кадри от местността край Варна. Хората видяха десетки декари застрояване и множество обекти с мащаб, който трудно може да бъде обяснен като единично нарушение или случайно недоразумение. Логично възниква въпросът как е възможно подобни действия да се случват с години без да бъдат спрени навреме“, попита Стоянов.
Той заяви, че никой не твърди, че кметът лично е изградил обектите.
„Но кметът е човекът, който ръководи администрацията. Благомир Коцев носи политическата отговорност за работата ѝ. Затова ние от „Възраждане“ смятаме, че заради това бездействие той трябва незабавно да подаде оставка. Ако случаят „Баба Алино“ беше изолиран инцидент, вероятно днес нямаше да говорим за оставка. Проблемът е, че това не е единичен случай“, допълни той.
SafeNews припомня, че действията срещу незаконното строителство във Варна са започнали още преди две години, заяви депутатът от „Демократична България“ и бивш временно изпълняващ длъжността кмет на града Павел Попов.
Той коментира темата, като засегна и случая с местността „Баба Алино“ и институционалния контрол върху строителните процеси.
Източник: NOVA





