Папа Франциск призова в понеделник за всеобща забрана на „презряната“ практика на сурогатното майчинство. Той включи „комерсиализирането“ на бременността в годишна реч, изброяваща заплахите за глобалния мир и човешкото достойнство.
🇻🇦Dans le traditionnel discours au Corps diplomatique, François alerte sur «le nombre croissant de conflits», qui conforte le concept du Pape de «troisième guerre mondiale par morceaux». Il dresse aussi la liste des voies à emprunter pour garantir la paixhttps://t.co/REf9gJK9fB
— Vatican News (@vaticannews_fr) January 8, 2024
Във външнополитическо обръщение към посланици, акредитирани към Светия престол, Франциск изрази съжаление, че 2024 г. е настъпила във време в историята, когато светът е „все по-застрашен. Отслабен и в някои части изгубен“.
Позовавайки се на войната на Русия в Украйна, войната на Израел с Хамас, миграционната и климатичната криза. А също и на „неморалното“ производство на ядрени и конвенционални оръжия, Франциск изложи дълъг списък от болести, измъчващи човечеството. И нарастващите нарушения на международното хуманитарно право, които им позволяват .
Но Франциск изброи и по-малки проблеми, които според него представляват заплаха за мира и човешкото достойнство. Включително сурогатното майчинство. Франциск каза, че животът на нероденото дете трябва да бъде защитен. А не „потискан или трафикиран“.
„Намирам за отвратителна практиката на така нареченото сурогатно майчинство, което представлява сериозно посегателство върху достойнството на жените и децата. Основаващо се на експлоатацията на материалните нужди на майката“, каза той.
Франциск по-рано сигнализира за противопоставянето на католическата църква на това, което той нарече „утроба под наем“.
И някои европейски страни го забраняват, включително Испания и Италия. В същото време обаче доктриналната служба на Ватикана даде да се разбере, че гей родителите, които прибягват до сурогатно майчинство, могат да кръстят децата си.
В геополитическия си обзор Франциск посочи поименно Русия, като отбеляза, че се води „мащабната война, която Руската федерация води срещу Украйна“. Това отбеляза необичайно прекъсване на обичайната тенденция на Франциск да освобождава Москва от пряката публична вина за инвазията, като изразява солидарност с украинския народ.
Франциск беше по-уравновесен в оплакванията си относно продължаващата война на Израел в Газа, осъждайки атаката на Хамас на 7 октомври срещу Южен Израел „и всеки случай на тероризъм и екстремизъм“. В същото време той каза, че атаката е провокирала „силен израелски военен отговор“, който уби хиляди и създаде хуманитарна криза в Газа.
Източник: AFP, превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят.