Папа Франциск започна втория и последен етап от обиколката си в Африка, тръгвайки за Южен Судан, предаде Асошиейтед прес, информира БТА.
Светият отец се надява, да насърчи буксуващия мирен процес в тази млада страна и да привлече международното внимание към продължаващите сражения и засилващата се хуманитарна криза.
Франциск трябва да се срещне днес в Киншаса с конгоански епископи, преди да отлети по-късно за южносуданската столица Джуба. Там той ще се присъедини към архиепископа на Кентърбъри Джъстин Уелби и главата на шотландската църква Иън Грийншийлдс, в нов вселенски призив за мир.
Тримата заедно представляват духовното ръководство на тази преобладаващо християнска страна, която получи независимост, от населения предимно с мюсюлмани Судан през 2011 година, но е обхваната от гражданска война и конфликти. Те имат за цел да отправят съвместен призив към политическите лидери на Южен Судан да сложат встрани различията си и да работят за доброто на своя народ.
Продължаващите сражения, включително и извършените през тази седмица нападения в южната част на страната, са причина да загинат 27 души. Около 2 милиона местни жители са били принудени да се преселят, заради конфликта. Възпрепятствано е и изпълнението на мирния договор от 2018 година. Според местното население, пристигането на Франциск на първото в историята папско посещение в Южен Судан, им носи надежда.
Южен Судан е призната за република на 15-ти юли 2011 година. На територия от 644 2329 кв.км. живеят около13 млн. души, като 61 % от населението изповядват християнство. БВП, по данни от 2018 година е 18 435 млр.щ.д. Икономиката на Южен Судан е неразвита и разчита основно на земеделието.
Южен Судан е богата на петрол и основният конфликт между двете съседни страни – Судан и Южен Судан, остава контролът върху региона на Абуей, където са залежите на петрол.