Днес Северна Корея изстреля вероятно нов тип балистична към Японско море. Това обаче предизвика страх и объркване в Япония след като системата за предупреждение издаде сигнал, че снарядът може да падне върху или близо до северния японски остров Хокайдо.
Системата за спешна сигнализация- J-Alert изпрати съобщение до милиони хора в Хокайдо незабавно да се скрият, след като КНДР изстреля оръжие, което изглежда като ракета с голям обсег.
Системата издала предупреждение за евакуация малко преди 8 сутринта местно време, но го отменила скоро след това, заявявайки, че е „погрешно“ предвидила, че ракетата ще падне близо до острова.
Но правителството на Япония по-късно заяви, че предупреждението за спешна евакуация, което е било издадено, а по-късно оттеглено, е подходящо и не е направено по грешка
„Не коригирахме информацията, издадена от J-Alert“, каза на пресконференция главният секретар на кабинета Хирокадзу Мацуно.
Армията на Южна Корея смята, че това е нов тип балистична ракета, вероятно използваща твърдо гориво, каза служител на отбраната, пожелал анонимност поради служебните правила.
Ако изстрелването включва междуконтинентална балистична ракета с твърдо гориво (ICBM), това ще бъде първият тест на подобно оръжие на Севера. Течното гориво трябва да се инжектира преди изстрелването на оръжието, но е по-трудно да се открият изстрелвания на оръжия с твърдо гориво предварително, тъй като горивото вече е заредено вътре. Всички предишни тестове на междуконтинентални балистични ракети на Северна Корея са включвали оръжия с течно гориво.
Мацуно каза, че севернокорейската ракета е изчезнала от радара на Япония веднага след откриването й, добавяйки, че допълнителен анализ е установил, че няма възможност тя да кацне на територията на Япония, което накара властите да премахнат предупреждението за евакуация.
„Предупреждението на J-Alert беше издадено, за да информира гражданите за опасността от падаща ракета, за да даде приоритет на безопасността на гражданите“, обяснение Мацуно.
Но е имало проблеми с J-Alert и преди.
През октомври беше издадено предупреждение за евакуация, когато ракета прелетя над Япония, но дойде толкова късно, че повечето хора не го осъзнаха, докато снарядът не падна в Тихия океан
Месец по-късно погрешно е издадено предупреждение, че ракета е прелетяла над Япония.
В четвъртък студент каза пред обществената телевизия NHK, че сигналът е предизвикал моментна тревога на гара в Хокайдо. „За секунда във влака имаше паника, но служител на гарата ни каза да се успокоим и хората го направиха“, разказа мъжът, чието име NHK не назова.
Белият дом заяви, че „категорично осъжда“ ракетния тест. „Вратата не е затворена за дипломацията, но Пхенян трябва незабавно да прекрати своите дестабилизиращи действия и вместо това да избере дипломатически ангажимент“, каза в изявление говорителят на Съвета за национална сигурност Адриен Уотсън.
Бреговата охрана на Япония съобщи, че снарядът е паднал в морето източно от Северна Корея. Министърът на отбраната Ясуказу Хамада каза пред репортери, че ракетата не е паднала на територията или изключителната икономическа зона на Япония.
По-рано на жителите на Хокайдо беше наредено „незабавно да се евакуират“ и да потърсят подслон в сграда или под земята, предупреждавайки, че ракетата се очаква да удари около 8 сутринта.
Представители на местното правителство в Хокайдо по-късно казаха, че няма „никаква възможност“ ракетата да удари острова.
Япония издаде подобна заповед за евакуация през октомври миналата година, когато севернокорейска ракета със среден обсег прелетя над Япония при изстрелване, което демонстрира потенциала да достигне американската тихоокеанска територия Гуам. Японските власти предупредиха жителите в североизточните региони да потърсят подслон и спряха влаковете, въпреки че не бяха докладвани щети, преди оръжието да падне в Тихия океан.
Фалшивата тревога в четвъртък едва ли ще успокои нервите в Хокайдо, където за първи път на жителите беше казано да потърсят подслон след изстрелване на ракета през 2017 г.
Обществената телевизия NHK каза, че влаковете на острова са били спрени за кратко в четвъртък сутринта, но са възобновили работа веднага след оттеглянето на предупреждението.
Изстрелването дойде дни след като лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун призова за укрепване на възпирането на войната на страната по „по-практичен и нападателен начин“, за да се противопостави на „агресията“ на САЩ
КНДР засили оръжейните тестове и засили своята реторика през последните седмици, очевидно в отговор на съвместни военни учения с участието на сили на САЩ и Южна Корея, които според режима в Пхенян са репетиции за нахлуване на негова територия. Вашингтон и Сеул настояват, че ученията са чисто отбранителни.
„Провокациите на Пхенян продължават и след неговия протест срещу отбранителните учения на САЩ и Южна Корея, защото Ким Чен Ун не е приключил демонстрациите си и още оценява възможностите си за ядрен напредък“, каза Лейф-Ерик Ийсли, професор в университета Ewha в Сеул, добавяйки, че неотдавнашният неуспех на Севера да поддържа ежедневни комуникации с Юга чрез трансгранична гореща линия „увеличава риска от непреднамерена ескалация“. .
Малко преди Япония да издаде тревога в четвъртък, Обединеният комитет на началник-щабовете на Южна Корея заяви, че Северна Корея е изстреляла нещо, което изглежда като балистична ракета в 7.23 сутринта от място, близо до Пхенян.
Южнокорейските военни съобщиха, че са в състояние на висока бойна готовност и поддържат готовност в тясна координация със САЩ.
Изстрелването на ракета в четвъртък се състоя на фона на влошените връзки между двете Кореи.
Тази седмица Южна Корея обвини Севера, че е „безотговорен“, след като Пхенян прекъсна контакта по гореща линия със Сеул.
Северна Корея не отговаря на обажданията два пъти дневно, направени чрез военна гореща линия и междукорейски канал за връзка, от няколко дни,
каза пред репортери министърът на обединението на Южна Корея Куон Йонг-се.
Връзките бяха прекъснати ден след като Сеул обвини Пхенян в продължаващо неразрешено използване на съвместен индустриален комплекс в севернокорейския град Кесон.