И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов внесе в деловодството на 51-вото Народно събрание мотивирани искания за даване на разрешение за привличане към наказателна отговорност на двама народни представители – Божидар Божанов и Кирил Петков от „Продължаваме промяната – Демократична България“, по предложения на Софийска градска прокуратура (СГП). Касае се за две отделни престъпления, извършени в различни периоди.
По отношение на Б. Божанов в искането на главния прокурор се посочва, че са събрани доказателства за извършено от него престъпление в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – министър на електронното управление.
За какво става дума
Божанов предоставил на изпълнителния директор на ИА „Инфраструктура на електронното управление“ файл на флаш памет, представляващ техническа спецификация и указал тя да бъде използвана за провеждане на обществена поръчка за близо 18 млн. лв. Техническата спецификация е била изготвена в нарушение на установения ред, гарантиращ сигурността на информацията. Така се давало предимство на консорциум на търговски дружества при участие и класиране за изпълнител на обществената поръчка.
Според събраните от СГП доказателства целта била да се набави за другиго облага, като от деянието са могли да настъпят немаловажни вредни последици – да се разходват непрозрачно публични средства, да се създадат условия за нарушаване на конкуренцията, да се разколебае доверието на гражданите в Министерство на електронното управление и да се застраши киберсигурността на държавната администрация.
В предложението на СГП до главния прокурор се посочва, че в обобщаващ протокол от заседание на комисията, която трябвало да разгледа, оцени и класира постъпилите оферти по обществената поръчка, подписите за „председател“ и „изготвил отпечатал“ не са положени от съответните лица.
По отношение на подписите е констатирано частично сходство с почерка на Б. Божанов. Събрани са доказателства и че Б. Божанов е достъпвал компютъра, на който е технически изготвен протоколът, чрез акаунта на служител, на когото било наредено да излезе от помещението при набирането на текста.
За Кирил Петков
По отношение на К. Петков в искането на главния прокурор се сочи, че са налице достатъчно доказателства за извършен опит за принуда. В заведение в гр. София К. Петков направил опит да принуди Александър Йоловски, министър на електронното управление, да извърши нещо против волята си.
К. Петков с агресивен тон казал на А. Йоловски, че трябва да съгласува задължително с Б. Божанов действията си, когато предприема уволнения на хора, назначени от Божанов, както и всичко, което прави като министър, включително важните стратегически въпроси, провеждането на обществени поръчки и всякакви процедури по възлагане.
Досъдебното производство е образувано въз основа на данни от проверка, възложена на Комисията за противодействие на корупцията след сигнал от група народни представители за оказван натиск от К. Петков и Б. Божанов спрямо мръм от ясно неинистъра на електронното управление да възложи на конкретни фирми дейности на стойност 650 млн. лв. без да се приложат правилата на Закона за обществените поръчки.
С оглед разпоредбата на чл. 70, ал. 1 от Конституцията на Република България за привличане в качеството на обвиняем за извършено от народен представител престъпление от общ характер е необходимо негово писмено съгласие или разрешение от Народното събрание.
Кирил Петков даде доброволно имунитета си още преди повече от месец, но за Божидар Божанов това искане идва като гръм от ясно небе.
SafeNews припомня, че ЦИК взе решение – сваля имунитета на канидата за кмет на столичния район „Оборище“ от „Възраждане“ Петър Ананиев след искане от страна на и.ф главен прокурор Борислав Сарафов, заради участието на Ананиев в погрома над Дома на Европа.
ИЗВЪНРЕДНО от ЦИК!: Свалят имунитета на кандидат-кмета от „Възраждане“