Овощари се усъмниха в съществуването на картел при изкупуването на праскови за компот. Причина за това е, че цената на тези плодове е 60 стотинки тази година. През годините тя е варирала в рамките на 70-80 ст. Тези стойности се определят пазарните условия.
А картелно споразумение няма.
Димитър Алексиев – собственик на преработвателно предприятие и един от водещите овощари в страната уточни, че в Гърция плащат между 32 и 35 евроцента на килограм на кооператив. Този кооператив стои между производителите на праскови и изкупвачите.
По думите му изкупната цена на компотните праскови е станала ясна, след фактуриране на предадената продукция.
„Нашите земеделци не са сдружение и тази дейност се извършва от нас. Тази година гръцкият производител ще получи между 28 и 30 евроцента, което е по-малко от нашите земеделски производители“, допълни Алексиев.
В рамките на 15-20 години цената от 60 ст. се е променила само веднъж.
По-рано през седмицата стопаните коментираха, че българските изкупвачи дават по-добри цени на гръцките производители – 35 евроцента за килограм. Дали е така и има ли споразумение между преработвателните предприятия в България.
Той покани недоволните производители на разговор. Коментира, че тази година е много благодатна за производителите на праскови.
„И ако изкарат по 3 тона от декар и вземат субсидия, която тази година е над 600 лв. на декар общите приходи минимални на декар биха били около 2400 лева на декар“, каза още Алексиев.
Припомняме, че още в края на миналия месец Мирослав Найденов, министър на земеделието и храните в 87-то правителство, в специално интервю пред SafeNews прогнозира, че през есента ще има протести в отрасъла. Тогава той намекна, че те ще дойдат в резултат на пожари, градушки, нелоялна конкуренция, и не съвсем адекватната политика на държавата в земеделието. Като фактор Найденов посочи и ниската изкупна цена на продуктите, като праскови, което се оказа основна причина за недоволството на овощарите. Още тогава експертът изтъкна, че е необходима спешна намеса от Министерството на земеделието и фонд „Земеделие“. Защото пострадалите стопани разчитат на тази помощ.
Източник: БНТ