Отлагат се новите цени за онколекарствата. По-ниските и единни цени, по които касата трябваше да плаща онколекарствата на всички болници, се отлагат за 1 февруари 2024 г. Това решиха на първо четене комисиите по здравеопазването и по бюджет и финанси, с приемането на поправка в закона за бюджета на НЗОК.
С поправката се отлага за февруари 2024 г. изискането здравната каса да плаща на всички болници всяко онколекарство по най-ниската постигната цена, в което и да е лечебно заведение, пише Clinica.bg.
Целта на промените е да спрат далаверите и източването на обществения финансов ресурс. Според някои това в момента се случва чрез определени лечебни заведения, които отчитат едни и същи лекарства на по-високи цени от други, а касата им ги плаща.
До момента липсва официален анализ от потенциалните последствия на плащането на всички болници по най-ниските цени, постигнати в някоя от тях. Според здравните институции и депутатите тези промени са неизпълними. Според тях са прекалено рестриктивни и могат да доведат до проблеми в снабдяването с лекарства. На това мнение са и болниците и фарамцевтичните компании, заедно с Българския лекарски съюз.
Български лекарски съюз за онколекарствата
В отворено писмо от Българския лекарски съюз се обяснява методика, според която български онкоболни пациенти могат да останат без животоспасяващи лекарства. Ето какво разпространиха от съюза:
,,Със Закона за бюджета на НЗОК за 2023 г. Народното събрание въведе ново правило, според което лекарствените продукти за онкологични заболявания ще се заплащат на цена, равна на най-ниската цена за същия лекарствен продукт, от доставените на всички болници през предходния месец. Новото правило трябва да бъде приложено от 1 октомври. Надзорният съвет на НЗОК прие методика за неговото прилагане и я публикува за обществено обсъждане.
Новото правило задължава НЗОК да заплаща даден лекарствен продукт на всички лечебни заведения, отчели го през текущия месец, на цена, равна на най-ниската доставна цена, отчетена от едно лечебно заведение за предходния месец. Така формираната по изключение еднократна доставна цена за едно лечебно заведение би станала реимбурсна цена за всички останали лечебни заведения, закупили и приложили съответния лекарствен продукт.
Бихме искали да заявим сериозните си опасения, че така приетата разпоредба може да увеличи задлъжнялостта на лечебните заведения. И да остави хиляди онкоболни без животоспасяващи лекарства.
Настояваме да предприемете незабавни действия, за да не се допусне българските пациенти с онкологични заболявания да не могат да получат необходимото им.”