Изследователите откриха най-дълбоката подводна дупка на планетата – и тя е толкова голяма, че не могат да стигнат до дъното. Пропаданията не се случват само на сушата, но и в океана, където са известни като сини дупки. Сега изследователите твърдят, че са открили най-дълбоката досега на планетата – толкова голяма, че дори не могат да стигнат до дъното.
Това е синята дупка Taam Ja’ в мексиканския залив Четумал,
която някога се смяташе за втората най-дълбока известна синя дупка в света. Но, както обясняват изследователите в статия, публикувана в списание Frontiers in Marine Science, водолази отишли на мястото в началото на декември, за да го разгледат отново, и установили, че то е много по-голямо, отколкото се е смятало първоначално.
Researchers found the planet’s deepest under-ocean sinkhole – and it’s so big, they can’t get to the bottom. https://t.co/56f7EJKGBN
— CBS News (@CBSNews) May 1, 2024
„Сега TJBH (Taam Ja’ Blue Hole) е най-дълбоката синя дупка, открита досега, с дълбочина на водата над 420 [метра под морското равнище, като дъното ѝ все още не е достигнато“, казват авторите в статията си в списанието.
Новооткритата дълбочина се равнява на малко повече от четвърт миля под морското равнище в мезопелагичната зона – област, известна още като зона на здрача, тъй като слънчевата светлина в този слой е значително намалена.
По-рано се смяташе, че дълбочината на Taam Ja’ е около 274 метра под морското равнище, когато изследователите използваха устройство, известно като ехолот, за да се опитат да изчислят размера му въз основа на разстоянието, което изминават звуковите вълни. Но тъй като формата на сините дупки не е предвидима и плътността на водата може да варира, този метод бил ограничен. Този път те използвали метод, известен като SWiFT CTD, който по-добре измерва проводимостта, температурата и дълбочината под водата. Въпреки това инструментът не успял да достигне дъното на Taam Ja’.
Актуализираният размер я поставя далеч от дълбочината на други известни подводни дупки, като например Синята дупка Санша Йонгле в Южнокитайско море,
която е с дълбочина около 301 mbsl (метра под морското равнище), Синята дупка Дийн на Бахамите, която е с дълбочина около 202 mbsl, и Синята дупка Дахаб в Египет, която е с дълбочина около 130 mbsl.
Сините дупки са разнообразни биологични общности, пълни с морски живот, включително корали, гъбички, мекотели, морски костенурки, акули и др. За тези райони се знае малко, тъй като те са до голяма степен недостъпни и разпространението им е широко неизвестно.
Отворът на синята дупка може да бъде на няколкостотин метра под водата, а за много от дупките отворът е твърде малък за автоматичен подводен апарат. Всъщност първите съобщения за сини дупки не идват от учени или изследователи, а всъщност от рибари и любители водолази.
Източник – CBS/Превод:SafeNews