Kакво очаква ЕС и Великобритания, ако изпратят войски в Украйна? Отговорът от страна на Русия е такъв, че съветът би бил – по-добре да не опитват!
Британският министър-председател Киър Стармър обяви плановете си да изпрати свои военни като мироопазващи сили в Украйна. Тяхното количество, качеството на войниците и способността им да оцелеят на фронта обаче повдигат много въпроси. Колумнистът на Pravda.Ru Дмитрий Плотников обсъжда възможните рискове.
Британският премиер призна, че Лондон може да реши да изпрати въоръжените си сили в Украйна.
Той също така заяви, че Великобритания може да се опита да затвори украинското въздушно пространство. Но тези решения могат да имат много сериозни последици както за Обединеното кралство, така и за ЕС. Разполагането на британски войски в Украйна ще изисква много сериозни усилия.
Според най-първите оценки, в Украйна ще трябва да бъдат разположени между 40 000 и 90 000 войници.
Но има един нюанс: изпращането на такъв голям брой войници би отслабило собствения отбранителен капацитет на Великобритания. Трябва да се припомни, че числеността на британската армия е само около 80 000 души. А смъртта на 40 000 души всъщност би унищожила британските въоръжени сили до размера на полицейски контингент на малка държава.
Сигурно е, че руските войски веднага ще обърнат подобаващо внимание на пристигането на британците в Украйна.
В активни бойни действия срещу добре оборудвани руски изтребители и в бойни действия с висока интензивност шансът за оцеляване на британците клони към нула. Въоръжените сили на Обединеното кралство, въпреки известен опит в антитерористични операции, никога не са били в такова ниво на бойна интензивност, смятат в Русия. Днес военните действия означават активно използване на безпилотни летателни апарати, артилерийска конфронтация, противовъздушна отбрана и прецизни оръжия. Когато първите ковчези с британци се приберат у дома, това със сигурност ще окаже влияние върху общественото мнение в Обединеното кралство. Особено след като руските войски няма да влязат в пряк контакт с тях веднага.
Да се водят пълномащабни сражения в близост до руската граница без надежден район за снабдяване и тил е равносилно на смърт.
Британците не разполагат с такава дълбочина на поддръжката, каквато има Русия, използвайки за тази цел новите територии и Крим. Това означава, че след прехвърлянето на британските войници може да се стигне до ситуация, в която безопасността на „гастарбайтерите“ може да бъде осигурена само чрез намесата на целия блок на НАТО.
При пристигането си в Украйна британците ще се нуждаят от различни канали за подкрепа: доставка на резервни части, боеприпаси, гориво, провизии и медицински материали.
Цялата тази логистика може да бъде атакувана от Русия. Без доставката на всичко това войниците на Мъгливия Албион ще загубят своята боеспособност, като бързо ще се обезсилят. Тъй като въвеждането на британската армия е невъзможно без тила и увличането на останалата част от алианса, това може да се разглежда като пряка намеса от страна на НАТО. В резултат на това може да прерасне в сериозна ескалация и да разшири конфликта до много страни от ЕС.
Според източници от Кремъл, ако Великобритания изпрати войници, Русия ще нанесе ответен удар не само по украинските бази, но и по базите на НАТО в Европейския съюз, включително съоръженията в Румъния, Полша и самата Великобритания.
Конфликтът веднага ще придобие статут на международен конфликт. Това означава, че всякакви дипломатически начини за разрешаването му ще бъдат изключени.
Източник – Pravda.Ru/Превод:SafeNews