Напрежението около войната в Украйна рязко ескалира – руското външно министерство отправи директна заплаха за нов удар по Киев, включително срещу т.нар. „центрове за вземане на решения“, командни пунктове и отбранителни предприятия.

Изявлението идва след атаката срещу Старобелск в Луганска област, за която Москва обвинява украинската армия.

Русия призова чужденците да напуснат Киев
От руското МВнР отправиха предупреждение към чуждестранните граждани и дипломати да напуснат украинската столица „възможно най-скоро“.
На жителите на Киев пък било препоръчано да не се приближават до обекти от военната и административната инфраструктура.
След най-мащабната атака срещу Киев от месеци
Заплахите идват само дни след масирания руски удар срещу Киев в нощта на 24 май. По данни на Русия, при атаката са били използвани и ракети от комплекса „Орешник“.
След ударите в украинската столица бяха нанесени щети по търговски центрове, музеи и културни институции.
Според украинските власти загинали са двама души, а ранените са най-малко 81.
Москва: Това е „удар на възмездието“
Русия определя действията си като ответен удар след атаката срещу Старобелск в Луганска област на 22 май. Според Москва при украинския удар е било поразено общежитие на педагогически колеж, а загиналите са 21 души.
От Генералния щаб на украинската армия обаче заявиха, че атаката в района на Старобелск е била насочена срещу складове за боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, командни пунктове и един от щабовете на руската армия.
На този фон опасенията от още по-мащабна ескалация на конфликта продължават да растат, а предупрежденията към цивилните в Киев допълнително засилиха напрежението в украинската столица.
Източник: МИД России, Meduza.Превод:SafeNews







