Казусът с ЦИК, КС и „Информационно обслужване” предизвика остри политически реакции. Позиции изразиха от „Възраждане“, „МЕЧ“, „ПП“.
Всичко започна, когато на на извънредно заседание на ЦИК стана ясно, че „Информационно обслужване” не може да предаде базата с повторно въведените данни, които се очакваха днес, а това доведе и до ново забавяне.
„Информационно обслужване” посочват, че са предали всички средства и носители по въвеждане на данните от протоколите на Софийската градска прокуратура и това е причината поради която не могат изпълнят възложените от Комисията действия.
Това пък доведе доизвънредно изявление на председателя на Конституционния съд Павлина Панова, излъчено по БНТ съгласно чл. 52 от Закона за радиото и телевизията.
В него Панова отбеляза, че през последните дни Конституционният съд е изпълнил всички допълнителни искания на ЦИК, но въпреки това от комисията не са изпълнили възложеното ѝ преизчисляване на изборните резултати, за да се разбере дали има промяна в разпределението на мандатите в 51-то Народно събрание.
„Действащата у нас пропорционална избирателна система не дава възможност съдът, когато при проверка на изборните резултати, установи нарушения на закона, които биха могли да доведат до промяна на състава на новоизбраното НС, сам да определи по отношение на кои народни представители тези нарушения водят до незаконност на избора“, каза Панова в изявлението и уточни, че КС може да направи това само и единствено след изчисленията, направени от ЦИК.
„Затова на 26 февруари КС възложи на ЦИК да извърши необходимите преизчисления с оглед установяването от съда и така с представената на съда информация той да може да постанови решение.
В изминалите дни ЦИК на три пъти отправи различни въпроси, на които съдът отговори незабавно въпреки това днес, 10 март, след 18 ч. КС бе уведомен, че ЦИК продължава да не изпълнява възложените ѝ задача, защото Информационно обслужване е предало на СГП предоставените му материали по конституционното дело ведно с техническите носители и устройства, без разрешението на КС. По този начин се възпрепятства дейността на КС за приключване на делото по оспорване законността на изборите.
Считам за необходимо изрично да подчертая динствено компетентният съгласно Конституцията на РБ орган, който може да извърши преценка на аконността на изборите за народни представители е КС и всички държавни органи са длъжни да му оказват пълно съдействие а не да възпрепятстват дейността му. Недопустимо е дейността на КС да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи“.
Първи реагираха от партия „Възраждане“
„Конституционният съд за пореден път наруши Конституцията, а „Информационно обслужване” трябва да бъде заличено като структура”., пишат в позиция депутатите от „Възраждане”.
Политическа партия „МЕЧ“ не закъсняха и с типичната си острота Радостин Василев призова за нови незабавни избори.
„Държавата е в тотален колапс!
Институционалната криза свързана с прехвърлянето на отговорността между Конституционния съд, Информационно обслужване и ЦИК е безпрецедентна. Решението на политическата криза създадена от ГЕРБ, ДПС-тата, ИТН и БСП е пълно касиране на изборите проведени на 27.10.2024г.“, се казва още в позицията.
„ПП“
„Софийската градска прокуратура на Пеевски се постави над Конституционния съд на Република България, за да прикрие кражбата и купуването на последните избори“, пишат от ПП.
„Тези действия на прокуратурата са пореден опит за намеса в политическия процес, която подкопава доверието в демократичните институции. Недопустимо е дейността на Конституционния съд да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи. Ние ги подкрепяме в усилията им да върнат правото там, където му е мястото“, пишат още от ПП.
А по-рано зам.-председателят на ЦИК Росица Матева прогнозира, че е възможно повторната проверка да доведе до сериозно разместване в Народното събрание.
Матева заяви, че е възможно, след като бъдат въведени всички числа от изборните протоколи, границата от 4% да бъде различна.
По думите й числата, които са записани в протоколите се въвеждат в определен модул, който е създаден от „Информационно обслужване” към системата за обработване на резултатите.
Според нея грешки е имало в 11 протокола. Установено е, че е имало и машинно в определени секции, и хартиено гласуване в определени секции, но в протоколите липсва машинното. А в две секции е имало нулево въвеждане и при двете гласувания.
SafeNews припомня, че Конституционният съд е забранил на Централната избирателна комисия да публикува протоколите от над 2 хиляди секции по делото за касиране на парламентарния вот от края на октомври миналата година.
ИЗВЪНРЕДНО: КС УДАРИ ЦИК – „обратното броене” не може да се завърши, вижте виновните