Депутатът от „Демократична България“ Павел Попов коментира промените в правилника на Народното събрание и повдигнатия от формацията сигнал за пътуванията на Делян Пеевски в чужбина.
По думите му предложенията ограничават контролните функции на парламента, а сигналът цели да подпомогне работата на компетентните институции.
„Тези, които злоупотребяваха с процедури и правила, сега са част от правителството на Радев. Може би не същите хора, но хора, принадлежащи към същия политически кръг. Става дума за последователна тенденция към ограничаване на една от основните функции на Народното събрание“, заяви той.
Той разкритикува предложенията, като подчерта, че е притеснително да се ограничава достъпът на народните представители до документи.
„Комуникацията с държавни и общински институции се затруднява чрез тези промени в правилника. Достъпът до информация ще се осъществява по общия ред на Закона за достъп до обществена информация, където сроковете са по-дълги, а отказите водят до продължителни процедури“, посочи Попов.
Той допълни, че и ограничаването на възможността за създаване на временни комисии е обезпокоително.
По повод сигнал на „Демократична България“ за пътувания на Делян Пеевски в чужбина, депутатът обясни, че целта е да се подпомогне работата на службите.
„Подаваме сигнал за полетите на Делян Пеевски, тъй като не ни беше позволено да създадем временна комисия. Ако тя беше създадена, тези въпроси можеше да бъдат поставени в нейните рамки“, заяви той.
По думите му има съмнения, че част от пътуванията не са били с частен характер, а са използвани за контакти извън обхвата на контрол от службите, с цел договаряне на действия, свързани с обществени поръчки.
Попов не посочи конкретни лица или поръчки, като заяви, че това е работа на компетентните институции.
„След като ни беше обяснено, че изпълнителната власт трябва да се занимава с тези въпроси, а не парламентът, ние просто подаваме сигнал“, добави той.
Източник: NOVA





