Организаторите на Олимпиадата се извиниха за скандалния скеч на „Тайната вечеря“.
На пресконференция след церемонията по откриването на Олимпиадата, говорителят на Париж 2024 Ан Декамп изрази съжаление за обидата, която някои зрители могат да са изпитали от.
„Ясно е, че никога не е имало намерение да се покаже неуважение към която и да е религиозна група. Церемонията по откриването се опита да отпразнува толерантността на общността. Вярваме, че тази амбиция беше постигната. Ако хората са се обидили, наистина съжаляваме“, увери Декамп.
Организаторите на Олимпийските игри в Париж 2024 се изправиха пред огромна вълна от недеволство и погнуса след церемонията по откриването. Тя квключваше скандален сегмент, пародиращ, а според някои дори подиграващ известната картина на Леонардо да Винчи „Тайната вечеря“. В сцената, представяща Исус Христос като затлъстял мъж и неговите апостоли, взели участие драг кралици, транссексуален модел и гола певица, гримирана като гръцкия бог на виното Дионис. Тази интерпретация на класическата библейска сцена предизвика остра реакция от страна на Католическата църква и други християнски групи.
Сцената предизвика бурни реакции сред огромни среди в православния и католическия свят. Католически организации провидяха в нея неуважение към свещеното значение на „Тайната вечеря“. Църквата изрази възмущението си от това, което те възприемат като пародия и пренебрежение към религиозната символика.
Организаторите обясниха, че намерението им е било да демонстрират цитирам „толерантност“ и да представят различни аспекти на съвременното общество. Те подчертаха, че е важно да се разбере, че изкуството има за цел да предизвика мислене и диалог, и че няма намерение да обижда никого. Въпреки това, те изразиха готовност да обсъдят ситуацията с представителите на религиозните общности, за да се предотвратят подобни инциденти в бъдеще.
Провокативната природа на сцената постави въпроса за границите на изкуството и свободата на изразяване в контекста на големи международни събития като Олимпийските игри. За пореден път се оказа, че балансът между творческата свобода и уважението към религиозните, културни и личностни чувства на различни общности е труден и трябва да се „пипа“ с хирургическа прецизност.