Пактът за миграцията ще бъде още един пирон в ковчега на ЕС. Унгарското правителство се противопоставя на миграционните политики на ЕС и няма да подкрепи новия пакт за миграцията на ЕС. Това потвърди премиерът Виктор Орбан, коментирайки приемането от Европейския парламент на набор от правила и разпоредби относно миграцията и убежището.
Пактът за миграцията ще бъде още един пирон в ковчега на ЕС
„Миграционният пакт е още един пирон в ковчега на Европейския съюз. Няма повече единство, няма повече сигурни граници. Унгария никога няма да се поддаде на масовата миграционна лудост! Имаме нужда от промяна в Брюксел, за да спрем миграцията“, написа Орбан на X (по-рано Twitter).
Европейският парламент одобри в сряда Пакта за миграцията, който се разработва от 2015 г. Той предвижда по-специално създаването на филтрационни лагери по границите на ЕС за мигранти, които нямат права на убежище, за да се улесни последващото им депортиране обратно в родината им.
В същото време се въвежда квотно презаселване на мигранти в страните от ЕС, което може да бъде отменено чрез плащане на определена такса в специален фонд за тяхната издръжка. Пакетът документи, одобрен от Европейския парламент, трябва да бъде одобрен с квалифицирано мнозинство на среща на лидерите на ЕС.
Припомняме, че с приетия пакет се отменят Дъблинските правила, с които търсещите убежище, преминали през нашата граница, оставаха в България.На 10 април Европейският парламент направи първата стъпка в приемането на законодателен пакет от реформи в областта на миграцията и убежището, т. нар. acquis communautaire или Пакта за миграция. Предстои окончателното им гласуване в Съвета на Европейския съюз, което се планира до края на този месец.
Новите правила въвеждат споделен граничен контрол, процедури за предварителен скрининг, общи производства за преценка на заявления за убежище в съкратени срокове, квотно разпределение на лицата от граничните към останалите държави от ЕС, уеднаквяване на условията за прием, както и способи за бърза реакция и ангажиране на солидарни мерки при форсмажор и засилен миграционен натиск.
Споделен граничен контрол
Между най-радикалните промени са начинът, по който ще се осъществява контрола върху външните граници на ЕС, както и замяната на Регламента Дъблин с нови правила и система за разпределение на търсещите убежище от граничните европейски държави към останалите държави от вътрешността на общността.
Източник – Twitter /Превод:SafeNews