Полша търси достъп до ядрени оръжия и планира да изгради армия от половин милион души.
Варшава, която вече е основен донор в рамките на НАТО, има мащабни военни планове, тъй като нарастват опасенията относно надеждността на САЩ като съюзник срещу Русия.
Полша ще се опита да получи достъп до ядрени оръжия и ще гарантира, че всеки мъж ще премине през военно обучение като част от усилията за изграждане на 500-хилядна армия, която да се противопостави на заплахата от Русия.
Това заяви министър-председателят Доналд Туск пред парламента.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп се съюзява с Кремъл и обръща гръб на традиционните западни съюзи на Америка – геополитическа промяна, която Варшава разглежда като потенциална екзистенциална заплаха. Туск заяви, че Полша „води сериозни разговори“ с Франция за това да бъде защитена от френския ядрен чадър. Президентът Еманюел Макрон отвори възможността други държави да обсъдят как френската ядрена възпираща сила може да защити Европа. Туск също така подчерта, че Полша не може да се ограничи до конвенционалните оръжия.
„Трябва да сме наясно, че Полша трябва да достигне до най-модерните възможности, свързани и с ядрените оръжия и модерните неконвенционални оръжия … това е надпревара за сигурност, а не за война“, каза той.
Туск посочи примера на Украйна, която се отказа от ядрения си арсенал и сега е атакувана от Русия.
„До края на годината искаме да имаме готов модел, според който всеки възрастен мъж в Полша да бъде подготвен за война и този резерв да бъде адекватен на възможните заплахи“, каза Туск.
Полската армия в момента наброява около 200 000 души, което я прави третата по големина в НАТО след САЩ и Турция и най-голямата сред членовете на алианса в ЕС.
Туск изтъкна, че Украйна разполага с армия от около 800 000 души, докато Русия има 1,3 млн. души под оръжие.
„Всеки здрав мъж трябва да иска да се обучава, за да може да защитава родината си в случай на нужда. Ще го подготвим по такъв начин, че да не бъде в тежест на хората“, каза Туск и добави, че жените също ще могат да се записват като доброволки, но „войната все още е в по-голяма степен област на мъжете.“
Туск подчерта, че това не е връщане към наборната военна служба, която приключи в Полша през 2008 г.
Но това решение беше взето в съвсем различно време. Сега нарастващият страх от Русия, добавен към тревогата за надеждността на традиционния съюз на Полша със САЩ, предизвиква революция във военното планиране.
„Поляците няма да възприемат философията, че сме напълно безсилни и безпомощни, ако президентът Тръмп реши да коригира политиката“, каза Туск.
Разчитаме на Америка
Той добави, че Полша не се отказва от НАТО.
„Полша не променя мнението си за необходимостта, абсолютно фундаменталната необходимост да се поддържат възможно най-тесни връзки със САЩ и Организацията на Северноатлантическия договор. Това като цяло е неоспоримо“, каза премиерът.
Полша вече е най-големият донор в НАТО, като бюджетът й за отбрана възлиза на 4,7 % от брутния вътрешен продукт през тази година.
Туск заяви пред парламента, че разходите трябва да се увеличат до 5 процента от БВП – цифра, изтъквана от американския президент Тръмп.
Полша харчи милиарди за оръжия – танкове „Ейбрамс“, системи за противоракетна отбрана „Пейтриът“ и изтребители Ф-35 от САЩ, както и за основни бойни танкове К2 „Черна пантера“, гаубици К9А1 „Гръм“, ракетни системи „Хомар-К“ и реактивни учебни самолети от Южна Корея. Объркващите сигнали, идващи от администрацията на Тръмп, са особено тревожни за Полша, която е изградила своята архитектура за сигурност около тесните си връзки със САЩ. Но гледката на украинския президент Володимир Зеленски, който е руган в Белия дом, прекратяването на оръжейната помощ за Украйна от страна на САЩ и коментарите на Доналд Тръмп, че САЩ може да не изпълнят задълженията си към НАТО за защита на членовете от нападения, ако смята, че те не харчат достатъчно за отбрана, са много обезпокоителни.
„Виждаме дълбока корекция в политиката на САЩ по отношение на Украйна, но не можем да й обърнем гръб само защото не ни харесва. Трябва да бъдем точни и честни в преценката си какво означава тя и какво служи на нашите интереси и какво не“, заяви Туск пред парламента.
Той настоя, че Европа има икономическия потенциал да се противопостави на Русия.
„Нашият дефицит е липсата на воля за действие, липсата на увереност, а понякога дори малодушието. Но Русия ще бъде безпомощна срещу обединена Европа“, каза Туск и добави: „Това е поразително, но е вярно. Точно сега 500 милиона европейци молят 300 милиона американци за защита от 140 милиона руснаци, които вече три години не могат да преодолеят 50 милиона украинци.“
Той също така заяви, че Полша ще предприеме стъпки за оттегляне от международните договори за забрана на използването на противопехотни мини и касетъчни боеприпаси.
Въпреки планираното военно струпване Туск настоя, че полски войски няма да бъдат изпратени в Украйна, за да охраняват евентуално мирно споразумение – нещо, което Франция и Великобритания обмислят.
„Работата на Полша е да охранява източната си граница, която е и граница на НАТО и Европейския съюз“, каза той.
Източник – Politico/Превод:SafeNews