Опасността в Европа става все по-голяма, тъй като от страх от нападение от Русия някои държави пристъпват към радикални действия. След като Франция и Великобритания съожщиха открито за привеждане в готовност на ядрените си оръжия, с които разполагат, сега и страна, която не разполага с такива, направи опасен ход.
Полският президент Анджей Дуда призова Съединените щати да предадат ядрени оръжия на Варшава като възпиращ фактор срещу евентуална руска агресия.
Той заяви това в интервю пред журналисти, като отбеляза, че подобен ход е логичен в светлината на разширяващите се граници на НАТО. Според полския лидер Тръмп „трябва да реши“ къде да разположи ядрените оръжия на САЩ. Като допълнителен аргумент Дуда цитира изявлението на руския президент Владимир Путин за прехвърлянето на тактически ядрени оръжия в Беларус през 2023 г.
„Русия дори не се поколеба, когато премести ядрените си оръжия в Беларус. През 1999 г. границите на НАТО се изместиха на изток, така че 26 години по-късно инфраструктурата на алианса също трябва да се измести на изток [към Полша]. За мен това е очевидно“, заяви Дуда пред Financial Times.

Той добави, че за НАТО като цяло би било по-безопасно, ако ядрените оръжия се намират на полска територия, и затова се надява да съживи проекта за споделяне на ядрени оръжия, който представи на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън през 2022 г.
Дуда неведнъж се е изказвал срещу Русия, като е правил категорични изявления. През 2024 г. например той заяви, че Русия е разположила ядрени оръжия в Калининград, но не представи никакви доказателства. Той също така обвини Москва, че възобновява Студената война. През 2024 г. Русия одобри нова ядрена доктрина. Русия и Беларус подписаха и договор за гаранции за сигурност.
FT припомня, че полският президент вече е отправял подобно предложение към Съединените щати по време на президентството на Джо Байдън, но „без успех“.
На 28 февруари руският президент Владимир Путин подписа закон за ратифициране на договора с Беларус за гаранции за сигурност в рамките на съюзната държава. Някои разпоредби на този договор са свързани с ядрените оръжия на Русия. По-специално, страните разглеждат руските ядрени оръжия като важен фактор за предотвратяване на военни конфликти, включително ядрени. Самият договор за сигурност на съюзните държави беше подписан в Минск на 6 декември 2024 г. Това беше инициатива на Беларус, която беше подкрепена от руската страна.
През 2023 г. Лукашенко призова държавите, чиито лидери са обезпокоени от разполагането на руски ядрени оръжия в Беларус, да се присъединят към Съюзната държава. През лятото на 2024 г. беларуските войски се присъединиха към руските учения с нестратегически ядрени сили, след което Павел Муравейко, началник на Генералния щаб на въоръжените сили на републиката, обяви готовността на армията да използва ядрено оръжие, ако се наложи.
Източник – Financial Times/Превод:SafeNews