Има един цвят при татуировка, който трябва да избягвате – предизвиква рак и ендокринни смущения. Ако планирате следващата татуировка на ръката си или може би за фукане през идващото лято, вероятно се колебаете дали да добавите цвят или не. Ново проучване разкри тревожни рискове за хората, които имат татуировки. След него бе отправено предупреждение към бъдещите татуирани да избягват определен цвят татуировки, след като научно изследване разкри опасностите от различните мастила.
За никого не е тайна, че хората често могат да получат алергични обриви като реакция на татуировките, да получат възпаление от излагане на слънце или дори да получат инфекция, ако не са спазили съветите на татуиста след направата на татуировката.
Предишни проучвания разглеждат възможните дългосрочни последици за здравето от мастилата за татуировки и предполагат, че тези реакции могат да бъдат свързани с наличието на вредни химикали в най-често използваните мастила.
Фталатите и бензопиренът са два от най-вредните химикали, които се съдържат в мастилото, използвано за създаване на татуировки по хората, и са свързани с рак и ендокринни смущения.
И макар че черното мастило често се състои от сажди и понякога може да съдържа животински кости, изгорени до въглен, това не е цветът, за който се предупреждава.
Read more:
Humans warned to avoid one colour of tattoo after study uncovers dangers of inkshttps://t.co/DxS9z3Jr31
— LADbible (@ladbible) May 29, 2024
Оказва се, че червеният цвят се смята за „най-опасен“.
Въз основа на проучванията Non Toxic Revolution пише: „Червеният пигмент често предизвиква най-много кожни реакции и се счита за най-опасен, защото съдържа кадмий, живак или железен оксид. Вместо това изберете червено мастило с нафтол.“
Наскоро шведският университет Лунд изследва дългосрочните последици за здравето от татуировките, като взема проби от група от 11 905 души, за да разбере повече за връзката между татуировките и лимфома.
Изследователката Кристел Нилсен, която ръководи проучването, обяснява: „Идентифицирахме хора, диагностицирани с лимфом, чрез регистрите на населението. След това тези лица бяха сравнени с контролна група от същия пол и възраст, но без лимфом. Участниците в проучването отговориха на въпросник за факторите на начина на живот, за да се определи дали са били татуирани или не.“
От голямата група 2938 от тях са имали този вид рак на кръвта, когато са били на възраст между 20 и 60 години.
В групата с лимфом 21% са били татуирани (289), докато в контролната група без диагноза лимфом 18% са били татуирани (735).
Изследователската група стига до заключението, че размерът на татуировката може да увеличи риска от лимфом и че няма значение къде е разположена татуировката по тялото.
Източник – LAD Bible/Превод:SafeNews