Популацията на кафявата мечка у нас се е увеличила, а според експерти при достигане на численост над 600 екземпляра тя излиза извън своя биологично допустим капацитет и започва да влиза в по-чести конфликтни ситуации с хората.
Това заяви пред БНР д-р Райчо Гънчев – пътешественик, потомствен лесовъд, ловен деятел, изследовател на мечките, специалист по следознание и оцеляване в дивата природа.
Законодателни промени и управление на популацията
„Нашето законодателство има една изпълнена с противоречие процедура. До 2002 г. мечката принадлежи към Закона за лова и опазване на дивеча. Дотогава се стопанисва, охранява и ползва. Тя е изтеглена от този закон и предадена към Закона за биоразнообразието. Попада в прерогативите и действията на редица НПО, фондации, асоциации. Оттогава не подлежи на контрола на горските и ловните служби.
Еко организациите, в чийто пълномощия е работата с мечките или т.нар. План за управление на мечата популация в България, считат, че в страната има около 320 мечки. Според горските служби обаче те са 1206 броя. Възникна неяснота колко са. Отговорът е много сложен“.
Инциденти и промяна в поведението на животните
Той коментира инцидента на Витоша, при който турист загина след нападение от мечка.
„Това не е изолирано явление. Дивите животни, особено хищниците, се стремят да избягат при надушване на човек, при звуци издавани от човек. През последните години този респект спрямо човека се загубва при мечката в България, дори в урбанизираните или периферните зони на селища и градове.
Това е едно диво животно, което се тласка от три инстинкта при своите действия. Първият е набавяне на храна. Вторият е нагонът за размножаване. Третият е за оцеляване.“
Смъртоносна среща в планината: Две мечки са причинили смъртта на мъж на Витоша
Очи в очи с хищника
Димитър Кибарев от асеновградското село Лясково споделя своя опит отпреди девет месеца, когато се оказва лице в лице със 150-килограмово животно. Хищникът го поваля на земята, създавайки реална опасност за живота му.





