В ивицата Газа се шири „анархия“. Ширят се мародерства, убийства и стрелби, докато населението е изправено пред остра хуманитарна криза, посочва Службата на Върховния комисар по правата на човека.
В ивицата Газа се шири „анархия“
Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека предупреди, че в ивицата Газа се шири „анархия“, с мародерства, убийства и стрелби, докато населението е изправено пред остра хуманитарна криза, предаде Ройтерс.
Според Аджит Сунгхай, който ръководи службата на ООН за човешките права в ивицата Газа и на Западния бряг, заяви, че убийствата и грабежите при липса на правоприлагане са свързани с „разрушаването от Израел на местния капацитет за поддържане на обществения ред и безопасност в Газа“.
„Службата ни е документирала предполагаеми убийства на местни полицаи и хуманитарни работници, както и затрудняване на доставки, необходими за оцеляването на мирното население. Анархията се разраства“, каза Сунгхай, който вчера се върна от посещение в ивицата Газа.
Ивицата Газа (известна и като Сектор Газа) е по-малката част от Палестинската автономия в историческата област Палестина, Близкия изток.
История
Контрол на Египет, Израел
Окупирана е от Египет в края на Арабско-израелската война от 1948 г., под чийто контрол остава до Шестдневната война през 1967 г., когато я завладява Израел.
Както и в останалите окупирани от Израел палестински територии, се води еврейска колонизация на Ивицата. През лятото на 2005 г. по решение на израелското правителство около 5000 еврейски заселници са принудени да се изтеглят от Ивицата Газа.
Палестинска автономия
През юни 2007 г., когато президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас се опитва да прокара на поста министър-председател своето протеже Салам Файяд срещу Исмаил Хания от спечелилата изборите Хамас, под контрола на Исмаил Хания остава Ивицата Газа, а под този на Салам Файяд – Западният бряг на река Йордан.
Скоро след началото на това двувластие Израел налага блокада на ивицата Газа, която лишава палестинците от жизненоважни продукти като бензин и силно съкращава доставките на ток. В резултат на това към средата на май 2008 г. литър бензин струва 10 USD на черния пазар и чуждестранен журналист отбелязва масовата употреба на слънчогледово олио като сурогат на дизеловото гориво. То струва 1 USD, но получените изгорени газове са крайно опасни според лекарска оценка
Източник: БТА