Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че изкуственият интелект (ИИ) има огромен потенциал за „добро и зло“ в голям мащаб и призова международната общност да подходи към тази технология с чувство за спешност, глобален поглед и мислене на ученик, предаде БГНЕС.
Съветът за сигурност на ООН за първи път проведе официална среща, посветена на глобалните последици от ИИ, под председателството на министъра на външните работи на Обединеното кралство Джеймс Клевърли, чиято страна е председател на 15-членния Съвет за месец юли.
Съществуват опасения и призиви за забавяне на темпото на новите разработки в областта на изкуствения интелект, който през последните месеци бързо се разшири, тъй като компании като OpenAI, Google и Microsoft продължават да изграждат нови системи.
Няколко известни личности в тази област, сред които Елон Мъск, поискаха пауза на бързото развитие, позовавайки се на „дълбоки рискове за обществото“.
В речта си пред Съвета Гутериш заяви, че до 2030 г. изкуственият интелект може да допринесе за световната икономика с между 10 и 15 трилиона долара, като се позова на оценки на финансовата индустрия.
Но той също така предупреди, че ИИ може да доведе до „ужасяващи нива на смърт и разрушения“ и да „даде възможност за нови нива на авторитарно наблюдение“.
Гутериш приветства призивите на някои държави-членки за създаване на нова структура на ООН, която да подкрепя колективните усилия за управление на тази необикновена технология, вдъхновена от модели като Международната агенция за атомна енергия, Международната организация за гражданска авиация или Междуправителствения комитет по изменение на климата.
По време на брифинг за Съвета съоснователят на компанията за изкуствен интелект Anthropic Джак Кларк заяви, че развитието на ИИ не може да бъде оставено единствено на участниците от частния сектор.