ООН е обезпокоена от дискриминацията срещу сърби и роми в Хърватия, особено в областта на заетостта и образованието, както и от разликите в присъдите между сърби и хървати, според публикуваните констатации на Комитета на ООН за премахване на расовата дискриминация.
„Комитетът беше загрижен за съобщенията за расова дискриминация срещу ромското и сръбското малцинство, особено в областта на заетостта и образованието“, се казва в документа.
Отбелязва се значителна разлика в броя на официално регистрираните случаи на дискриминация срещу национални малцинства от хървати, попадащи в обхвата на хърватския „Закон срещу дискриминацията“, и много по-голям брой такива случаи от членове на етнически или национални малцинства и неграждани. Пресслужбата на комисията добави, че Комитетът също е загрижен, че националните съдилища все още не са приключили наказателното преследване на отговорните за сериозни нарушения на международното хуманитарно право и общия спад в броя на разследванията и съдебните преследвания от 2013 г. насам по отношение на дискриминацията срещу малцинствата.
„Той [Комитетът] също постави под съмнение разликите в присъдите на сърби и хървати, осъдени за сериозни нарушения. Комитетът призова държавата да ускори наказателното преследване на отговорните за сериозни нарушения на международното хуманитарно право и ефективно да разследва и преследва всички такива лица, независимо от техния етнически произход.
В Сърбия 4-7 август ежегодно се посвещава на паметта и траура за сърбите, загинали в междуетнически конфликти, докато в Хърватия 5 август е един от най-големите национални празници, отбелязван в чест на началото на специалната операция „Буря“ ден, през който през 1995 г. хърватските войски прочистиха град Книн, разположен на 200 километра южно от Загреб, от сръбското население. Днес тук се провежда церемонията по случай „Деня на победата и националната признателност и Деня на хърватските защитници“. В Книн, който беше главният град на Сръбска Крайна, мястото на компактно пребиваване на сърбите преди операцията от 1995 г., се събират ръководството на страната и католическото духовенство.
Операция Буря (Олуя) е проведена на 4-7 август 1995 г. от хърватската армия и полиция с цел унищожаване на самопровъзгласилата се Република Сръбска Крайна (РСК) – териториално образувание на сърбите, създадено на територията на Хърватия през 1991 г. с подкрепата на Белград. Операцията завърши с победа на хърватските сили, които установиха изгубения в началото на 90-те години контрол върху една пета от територията на страната. Официален Белград нарича „Бурята“ най-мащабното етническо прочистване след Втората световна война. Според Белград по време на хърватската операция от 200 до 250 хиляди сърби са напуснали Крайна, други сто до няколко хиляди цивилни сърби са били убити.