Бюджет 2025 е внесен в НС. В него е премахнат данъкът върху подземните богатства, като той е заменен с еднократна такса и бъдещо увеличение на концесионните възнаграждения.
Според служебния финансов министър Людмила Петкова, която беше изслушана по темата в парламента, е направена преоценка и на приходите, като само влизането в Шенген ще донесе на страната допълнително 4 млрд. лева. Депутатите от различните партиите обаче бяха категорични, че бюджетът не е добър и ще трябва да бъде преправен между двете четения.
Три са причините държавният бюджет да бъде преработен преди да бъде внесен в Народното събрание.
Първо – протестите на миньорите, второ – възраженията на бранша, който смята, че по този начин ще бъдат иззети 900 млн. лева от компаниите и трето – 15-процентовият данък ще затрудни работата на държавните „Мини Марица изток“.
Служебният финансов министър защити бюджета си като единствения възможен без вдигане на данъци и осигуровки веднага.
„За вас, казвате, нереалистични са приходите от 20 млрд., ама разходите от 20 млрд. са реалистични. И понеже казахте, в резултат на заплатите на МВР и МО, ръстът при тях е само 2 млрд., всичко останало е в резултат на последните три години“, обясни Людмила Петкова.
Служебното правителство се отказа от въвеждане на данък върху подземните богатства, защото е направино преизчисление на приходите.
„Постигнахме едно балансирано решение, в което ще има еднократна вноска в рамките на държавния бюджет от всички концесионери“, каза Владимир Малинов, служебен министър на енергетиката.
От нея се очаква в бюджета да постъпят около 150 млн. лева. Съмнения обаче, че ще могат да се увеличат коцесионните такси, изказаха от „Демокрация, права и свободи“.
Очевидно е, че това трудно може да стане, защото става въпрос за концесионни договори от порядъка на 30-35 години“, коментира Хасан Адемов, „Демокрация, права и свободи“.
Сериозни критики за заложените приходи финансовото министерство получи и от ГЕРБ-СДС.
„Събираме всички неща, които според нас са необосновано завишени и изчисляваме че около 8 милиарда имаме завишение на приходите или, казано с други думи, имаме 8 милиарда кухи приходи“, каза Красимир Вълчев. „Ами няма как 20 млрд. да бъдат покрити, без да се увеличават данъци, без да се увеличават осигуровки и казвате, че тези мерки са съмнителни. По принцип трябва да уважавате решението на МФ, че без да увеличава данъците и осигуровките, е намерило тези 20 млрд.“, отговори му Людмила Петкова.
Не към приходите, а към разходите бяха насочени забележките на ПП-ДБ.
„Ако не прегледаме и разходната част и там не се предприемат мерки за икономии на излишна администрация, на бюрокрация, няма да стане, отсега ви казвам – няма да стане“, посочи Мартин Димитров.
Служебният военен министър обаче защити увеличенията на заплатите в армията, въпреки че са по-големи от средните.
„Апелирам депутатите да подкрепят в тази част бюджета, тъй като това е ключово важно, за да попълним вакантните длъжности. Само като пример доскоро имахме за едно место 0,8 кандидати, сега имаме 3-4 кандидати за едно място“, призова Атанас Запрянов.
Нито един депутат не пресдтави алтернативни предложения за бюджета, част от партиите обещаха да внесат такива.
„Ние сме категорично против този бюджет, няма как да го подкрепим, когато влезе за обсъждане на първо и второ гласуване и имаме конкретни предложения, които ще внесем и ще защитаваме“, каза Цончо Ганев, „Възраждане“.
Единствените, които защитиха финансовото ведомство, бяха „ДПС – Ново начало“.
„Упреците към това, което внася министерството на финансите, са меко казано незаслужени. Те работят с материали на клиента, ние сме клиентът, ние това им дадохме като разходна част“, коментира Йордан Цонев.
Срещу бюджета ще гласуват останалите парламентарно представени партии.
„Накрая на това изслушване не се разсеяха убедително съмненията ни за нереалистични очаквания за този бюджет и хартиените приходи“, заяви Атанас Атанасов, „БСП – Обединена левица“.
„Ако продължаме по този начин, изцяло ще изкорубим държавата, и ние от ИТН няма да допуснем това, ако няма дясно правителство, по добре да няма този малоумен бюджет“, каза Тошко Йорданов, ИТН. „Аз вече се обърках – десни партии с леви мерки, леви партии с десни мерки. Няма да отнемам много време, ние от партия МЕЧ този бюджет в този вид няма да подкрепим“, добави Борислав Петков, МЕЧ.
Очаква се през следващата седмица да бъдат създадени и парламентарните комисии, които да запомнат разглеждането на бюджета за първо четене.
Източник – БНТ