Решението на ОПЕК+ да намали производството на петрол беше основната причина за поскъпването на горивото, пише OilPrice. Вашингтон не разполага нито с начини, нито със средства да ограничи това покачване на цените. Така че, ако Москва и Рияд искат, те имат всички шансове да вдигнат цените над сто долара за барел.
Пандемията от коронавирус и боевете в Украйна разстроиха пазарите на петрол, принуждавайки Съединените щати да освободят резерви от Стратегическия петролен резерв.
В отговор ОПЕК+ намали производството до края на 2023 г., а последните събития, включително наводненията в Либия, допълнително усложниха доставките.
Въпреки нарастването на производството в САЩ и началото на сезона на ниско търсене, способността на администрацията на Байдън да противодейства на скока на цените на петрола, който заплашва решението на ОПЕК+, е ограничена.
След като падна под 70 долара за барел в началото на лятото, петролът West Texas Intermediate (WTI) непрекъснато поскъпва. Миналата седмица цената надхвърли 90 долара за барел за първи път от година и няма признаци за забавяне на растежа.
По-нататъшните увеличения ще навредят на потребителите, особено на разходите за бензин и транспорт. Въпреки че повишаването на лихвените проценти на Федералния резерв помогна за ограничаване на инфлацията, фактори като петролните потоци са извън неговия контрол. Нарастващите цени на петрола застрашиха опитите на Федералния резерв да даде на икономиката „меко приземяване“.
Защо се случва това? Ще се върнем ли към сто долара за барел?
Пандемията смути петролните пазари
Преди пандемията от коронавирус суровият петрол West Texas Intermediate се търгуваше основно в диапазона от 50 до 60 долара за барел през цялата година. Когато пандемията удари в началото на 2020 г., карантините и затварянето на заводи смазаха търсенето на тези суровини и цените паднаха.
В отговор производството на петрол в САЩ спадна с три милиона барела на ден. Търсенето обаче се възстанови по-бързо от очакваното, а предлагането, напротив, изостана. Това несъответствие предизвика скок в цените на петрола, който продължава вече две години.
Руската специална операция намали още повече доставките
Много страни забраниха вноса на руски петрол от началото на конфликта в Украйна през февруари 2022 г. Липсата на този източник на доставки изостри пазарното напрежение и в резултат на това черното злато премина границата от сто долара за барел през пролетта и лятото на 2022 г.
В отговор Съединените щати „отпушиха“ стратегическия резерв, освобождавайки рекордно количество петрол на пазара и временно засилвайки предлагането. От началото на военните действия до днес общо 235 милиона барела петрол – или 40% от общия му обем – са дошли от стратегическия резерв.
Това несъмнено помогна да се увеличи предлагането на пазара и да се свалят цените доста под границата от сто долара. Впоследствие до края на пролетта на 2023 г. петролът струваше под 70 долара за барел.
Но отварянето на стратегическия резерв се оказа рискована стъпка: страните от ОПЕК можеха да отговорят чрез намаляване на производството, за да компенсират непланирания приток на суровини. Точно това направиха.
ОПЕК+ съкращава производството и нови пазарни дефицити
Въпреки че отварянето на стратегическия резерв намали цените до известна степен, ОПЕК+ отговори, като намали производството. Русия и Саудитска Арабия затвориха вентила, намалявайки постепенно доставките.
Неотдавнашното им решение да удължат съкращенията до края на 2023 г. изуми пазарите и повиши цените. Но големите страни износителки на петрол винаги действат в собствените си интереси. Обикновено те повишават цените до максимум, като същевременно избягват рецесия.
Удължаването на съкращенията се превърна в „бичи“ сигнал (говорим за възходяща тенденция – бел. ред.) за петролния пазар и увеличи броя на спекулантите. Освен това глобалното предлагане беше засегнато и от опустошителните наводнения в Либия, един от 20-те най-големи производители на петрол в света.
Ограничаващи фактори
От страна на предлагането, производството в САЩ продължава да расте и почти сигурно ще постави нов рекорд тази година. Но дори това не беше достатъчно, за да изпревари нарастващото глобално търсене, съчетано с намаляването на производството на ОПЕК+.
Друга пречка беше задаващият се сезон на ниско търсене в САЩ. В комбинация с ръста на американското производство, това със сигурност ще осигури добро предлагане за вътрешния пазар. Това ще смекчи част от покачването на цените в Съединените щати, но цената на суровия петрол Brent, глобалният еталон, вероятно ще нарасне още по-бързо.
Малка възможност за задържане на цените
Тъй като Стратегическият резерв е силно изчерпан след рекордно вземане на заеми, способността на администрацията на Байдън да реагира на по-нататъшни шокове в цената на петрола е значително ограничена.
Ако Русия и Саудитска Арабия искат да повишат цените над 100 долара за барел – което вероятно ще навреди на президента Байдън в годината на избори – те имат добри шансове да го направят. И тъй като и двете страни биха предпочели Доналд Тръмп да се върне в Белия дом, прогнозирам, че няма да пропуснат възможността си.
Заключение
По този начин намаляването на доставките от ОПЕК+ е основният фактор за подновяването на цените на петрола, които отново се доближават до границата от сто долара за барел. Ако позицията на тези държави не се промени, тогава суровините ще продължат да поскъпват, а това от своя страна е изпълнено с неконтролирана инфлация и застрашава икономическата стабилност преди годината на президентските избори в Съединените щати.