На фона на всичко, което се случва в Народното събрание, КЕВР печели. Комисията за енергийно и водно регулиране подготви страхотна изненада за българите, която влиза в сила от 1 януари 2025 г. Това стана ясно след проведено открито заседание на Комисията днес.
Оказва се, че водата ще поскъпне в 24 области, а в 4 ще поевтинее.
Разликите в увеличението са огромни. Те варират от 0.8 до 19%.
Най-скъпа вода ще плащат в Разград. Там тя ще стане 6,228 лв. На второ място се нареждат Силистра, където водата за кубик ще бъде 6,125 лв. Поскъпването в крайдунавския град е с 5,7 на 100.
Състоя се също обществено обсъждане по доклад и проекторешение за изменение на одобрените цени на ВиК услуги за 2025 г.
За участие в откритото заседание Комисията покани представители на всички ВиК дружества с одобрени бизнес планове.
На отправената покана обаче се отзоваха само някои от тях. Това бяха ВиК – Ямбол, Лукойл Нефтохим – Бургас АД, ВиК – Смолян, ВиК – Брацигово и ВиК – Добрич и ВиК – Хасково и Софийска вода , като единствено ВиК – Добрич в лицето на Маргарита Георгиева изрази несъгласие с проекта и с предвиденото намаление, но наблегна на факта, че това е заложено в бизнес плана, който е разработен от предходното ръководство.
Ивайло Касчиев – ръководител на работната група направи извънредно предложение.
Според него, омбудсманът трябва да внася обобщени доклади за постъпилите жалби към институциите, които контролират операторите. По отношение на надеждността на данните за доходите на гражданите, КЕВР ползва информация от Националния статистически институт и ако има възможност да се повиши тяхната надеждност ще бъде в полза на всички. Касчиев отрече твърденията, че коефициентът „.Qе“, който отчита реалните разходи за електроенергия спрямо заложените в бизнес плана и изпълнението на относимите показатели за качество е бил разработен, за да натиска цените. За съжаление, малко оператори успяват да си изпълнят показателите си за качество и няма как да се толерира повишаване на загубите и неизпълнение на заложените цели.
КЕВР стимулира ВиК операторите да подават към регулатора реалните данни за добитата вода на вход, така че достоверността на тази информация да се повишава.
В първоначалния вариант на ПВУ е имало проект, който предвиждал финансиране на монтирането на водомери на всички водоизточници на питейна вода, но този проект отпаднал от плана, защото никоя институция не си го е припознала и не е изискала да ръководи тази инвестиция. Във връзка с водната криза, Касчиев каза, че регионалната политика за ВиК структурата се води от Министъра на регионалното развитие, а на общинската инфраструктура се води от съответните общини и не е в компетентността на КЕВР нито да ръководи изграждането на ВиК инфраструктура, нито да контролира по какъв начин ВиК операторите стопанисват публичните активи – това трябва да се прави ежедневно от собствениците на инфраструктурата. Договорите, които са сключени межди асоциациите и ВиК операторите могат да бъдат прекратени и ако някоя асоциация счита, че има съществено и трайно неизпълнение по тях , то следва да си изпълни правомощията и да стартира процедура по прекратяването им. На въпроса дали могат да бъдат компенсирани потребителите при влошеното качество на услугата се изтъкна, че във всички становища на КЕВР по закона за ВиК е предлагано да се заложи конкретна разпоредба ВиК операторите да са длъжни да намаляват цената в случаите, в които е установено, че предлаганата вода не отговаря на изискванията за нейното качество, което обаче не се е реализирало. КЕВР ще даде такова предложение отново в поредната версия на закона за ВиК, но потребителите трябва да знаят, че във всеки един момент могат да оспорят в съда натрупаните задължения за този период. КЕВР от дълги години апелира да бъде въведено водно подпомагане на доходите на уязвимите потребители, както е въведено във всички държави в Европа.
В заключение председателят на КЕВР Иван Иванов подчерта, че Комисията определя единствено пределни цени на ВиК услугите. Асоциациите по ВиК и съответните оператори могат по собствена преценка и по обективни критерии да намалят тези цени, които в последствие се въвеждат със заповед на Областния управител.
Аргументи
„Процедурата се провежда по реда на чл. 6, т. 2 и чл. 29 от Наредбата за регулиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги /НРЦВКУ/. В съответствие с изискванията за прозрачност на институциите докладът и проекторешението бяха предварително публикувани на интернет страницата на Комисията“, се посочва в публикацията на КЕВР.
Сегашната процедура е в съответствие с действащата законова и подзаконова уредба. Комисията служебно изменя одобрените цени ежегодно, като добавя натрупаната инфлация за периода на действие на одобрения бизнес план и я коригира с нормативно регламентираните коефициенти за съответната година. За 2024 г. освен ежегодно прилаганите коефициенти, отчитащи ефективността на ВиК операторите (коефициент E) и разходите, които са извършени за нови дейности и обекти (коефициент Qр), Комисията за втори път прилага коефициента Qe, който отчита реално изразходваните средства за електроенергия, от които се приспаднат получените от държавата компенсации за електроенергия за 2023 г., като се отчитат и постигнатите нива на относимите показатели за загуби на вода и енергийна ефективност. Целта на този инструмент е да се стимулира изпълнението на тези показатели и да се повишава ефективността на дружествата.
През 2024 г. Комисията извърши регулаторен преглед за 2023 г., включващ планови проверки на дейността нa 38 ВиК оператора с одобрени бизнес планове за регулаторен период 2022-2026 г. Оценяването на дейността е извършено с прилагането на единна методика. Приетият от Комисията доклад за извършените през 2024 г. планови проверки е публикуван на интернет страницата на Комисията (www.dker.bg) в раздел ВиК/Информационна система.
Добри новини от КЕВР за 4 района
Съгласно изчисленията на регулатора през 2025 г. за 4 регионални дружества се предвижда намаление на цените на ВиК услугите спрямо действащите цени за 2024 г. – в областите Добрич (с -15,4%), Хасково (с -6,2%), Кърджали (с -1,2%), Ловеч (с -0,9%). За 14 регионални дружества се предвижда увеличение до 5% на цените на ВиК услугите. За 9 регионални дружества планираното увеличение е между 5% и 10% спрямо действащите цени, а за 1 дружество увеличението е над 10 % – в област Сливен (с 19,2%).
По отношение на дружествата с по-съществени повишения на цените може да се посочи следното:
„Водоснабдяване и канализация – Йовковци“ ООД e заложило в бизнес плана намаление на комплексната цена за 2025 г. с -1,55% спрямо заложената цена за предходната година. През 2024 г. дружеството е отчело 1 млн. лв. по-малко разходи за електроенергия спрямо заложените в бизнес плана, които са приспаднати и водят до допълнително намаление. Акумулираната инфлация за периода е 12,8%, която е основната причина за повишение на комплексната цена. с 6,6% спрямо действащата за 2024 г.
В одобрения бизнес план на „Водоснабдяване и канализация – Шумен“ ООД e предвидено увеличение на комплексната цена за 2025 г. с 3,99% спрямо предходната година. ВиК операторът е отчел през изминалата година с 4,3 млн. лв. повече разходи за електроенергия спрямо заложените в бизнес плана, но тъй като не е постигнал одобреното ниво на загуби на вода, не е компенсиран в пълен размер за тази разлика чрез коефициент Qе, а разходите за електроенергия които трябва да му бъдат възстановени през цената за тази услуга са преизчислени на 3,4 млн. лв., като е отчетен и периода на реално прилагане на одобрения бизнес план през 2023 г. (6 месеца). Акумулираната инфлация в размер на 3,5% е допълнителна причина за повишение на комплексната цена с 9,1% спрямо действащата за 2024 г.
В одобрения бизнес план на „Водоснабдяване и канализация“ ООД, гр. Перник e предвидено увеличение на комплексната цена за 2025 г. с 6,3% спрямо предходната година. ВиК операторът е отчел през изминалата година с 450 хил. лв. повече разходи за електроенергия спрямо заложените в бизнес плана, но тъй като не е постигнал одобреното ниво на загуби на вода, не е компенсиран за тези допълнителни разходи чрез коефициент Qе. Акумулираната инфлация в размер на 3,5% е допълнителна причина за повишение на комплексната цена за 2025 г. с 9,3% спрямо действащата за 2024 г.
В одобрения бизнес план на „Водоснабдяване и канализация – Сливен“ ООД e предвидено увеличение на комплексната цена за 2025 г. с 9,6% спрямо предходната година. ВиК операторът е отчел през изминалата година с 3 млн. лв. повече разходи за електроенергия за доставяне на вода спрямо заложените в бизнес плана, но тъй като не е постигнал одобреното ниво на енергийна ефективност, не е компенсиран в пълен размер чрез коефициент Qе, а разходите за електроенергия които трябва да му бъдат възстановени през цената за тази услуга са преизчислени на 1,2 млн. лв. Акумулираната инфлация в размер на 3,7% е допълнителна причина за повишение на комплексната цена с 19,2% спрямо действащата за 2024 г.
В 14-дневен срок участниците в общественото обсъждане могат да внесат писмени становища по проекта за решение за изменение на одобрените с бизнес плановете цени на ВиК услуги за 2025 г. Окончателно решение регулаторът ще приеме на закрито заседание на 19.12.2024 г. Откритото заседание и общественото обсъждане бяха излъчени онлайн на интернет страницата на КЕВР.
SafeNews припомня, че КЕВР готви нова тесла за българите след Нова година
Източник: КЕВР