Близо половин милион души живеят в района на огромен вулкан в Италия и рискът от изригване никога не е бил по-голям, се казва в ново проучване, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Вулканът Кампи Флегрей може да е по-малко известен от Везувий, но е „изключително опасен“, каза съавторът на изследването Стефано Карлино.
Везувий изтрива Помпей от лицето на земята преди почти две хилядолетия, докато обширната вулканична област Кампи Флегрей край Неапол за последен път изхвърля лава, пепел и камъни през 1538 г.
Но към Кампи Флегрей не трябва да се подхожда лекомислено – твърди се, че изригването на вулкана преди 30 000 години е допринесло за изчезването на неандерталския човек.
Може да бъде простено, че човек не осъзнава опасността от него, защото вместо да се разрасне в традиционна планина, вулканът има формата на полегато котловинно образувание с диаметър 12-14 км.
В началото на 80-те години на миналия век активността на вулкана се засилва, което води до евакуацията на 40 000 жители, но оттогава вулканът е сравнително спокоен.
„Не казваме, че ще има изригване, а че условията за изригване са по-благоприятни“, заяви Кристофър Килбърн от Университетския колеж в Лондон.
Десетките хиляди малки земетресения, станали от 50-те години на миналия век насам, са отслабили калдерата – котловината в горната част на вулкана.
Докладът, публикуван в списанието Nature’s Communications Earth & Environment, установява, че „части от вулкана са били опънати почти до точката на скъсване“.
От 2019 г. насам броят на земетресенията се увеличава, докато налягането под него се увеличава.
Вероятността за възникване на масивно изригване обаче е „много малка“, казва Карлино. „По-вероятно е да има малки изригвания.“
И макар че вулканът е по-близо до разкъсване, това не означава непременно, че ще има изригване, каза Килбърн.
Дори ако кората се разпука, „магмата трябва да се изтласка нагоре на правилното място, за да се случи изригване“, каза той.
Изследователите използват модел, основан на физиката на разрушаване на скалите, и го прилагат в реално време към вулкана, който е плосък и в повечето случаи скрит – или под сгради, или под крайбрежните води.
Те измерили трусовете и движенията на земята и ги съпоставили с предишни изригвания на други подобни вулкани.
„Не можем да кажем със сигурност какво ще се случи, важното е да бъдем подготвени за всяка възможност“, заяви Карлино.
Около 500 000 души живеят в червената зона, която италианската агенция за гражданска защита определи като най-застрашената зона.
Други 800 000 души живеят в жълтата зона.
Властите са изготвили план за евакуация, според който жителите ще бъдат изведени със собствен или обществен транспорт в рамките на три дни.