Вместо да успокои политическата обстановка, президентът Радев буквално прегази Конституцията. Така той хвърли страната в още по-дълбока политическа криза.
Това заявиха експерти по конституционно право, цитирани от „Стандарт“. Коментарът им идва малко след като Горица Грънчарова – Кожарева представи избрания от нея състав за служебен кабинет.
„Член 99, ал. 5 от основния закон на страната поставя президента в обвързана компетентност. Това означава, че той е длъжен да назначи предложеното от кандидат-премиера служебно правителство“, категорични са специалистите.
По думите им Радев не може да прави преценка, защото в Конституцията такава е вменена на кандидата за премиер.
„Цялата преценка относно имената и качествата на предложените министри е на кандидат-премиера“, допълниха конституционалистите.
Според тях, именно в това е смисълът на поправките в Конституцията, които орязаха правомощията на държавния глава да определя състава и структурата на служебния кабинет.
Експертите са категорични, че президентът е нарушил грубо Конституцията и е станал автор на поредната конституционна криза у нас.
SafeNews припомня, че днес Горица Грънчарова – Кожарева изпълни конституционните си задължения. Като кандидат за премиер тя предложи изцяло структура и състав на служебния кабинет. При това положение президентът няма право на преценка и разсъждения според новите промени в Конституцията. Той е длъжен да назначи предложеното правителство.
Отказът да го направи хвърля страната в безпрецедентна конституционна криза.
Ситуацията става още по-сложна, защото Радев е длъжен да издаде указ и за отказа си да назначи служебното правителство. Но дори и да го направи, според новите промени в конституцията този отказ е нищожен. Което означава, че най-вероятно се чака сезиране на Конституционния съд.
Какво се случва ако Радев не издаде указ?
Тогава конституционната криза става още по-тежка. Това е така, защото се влиза в ситуацията на мълчаливия отказ, която също е акт, за който трябва да се произнесе конституционния съд.
Източник: Стандарт