Унгарското правителство отмени решението на бившия премиер Виктор Орбан да оттегли Унгария от Международния наказателен съд (МНС). Това беше обявено в петък от настоящия премиер Петер Мадяр чрез платформата за социални медии X.
МНС е постоянен съдебен орган, който се занимава с геноцид и престъпления срещу човечеството
През юни миналата година Унгария информира МНС за намерението й да се оттегли. С това се задейства преходен период, който трябваше да приключи на 2 юни тази година.
МНС предоставя на държавите членки правни средства за разглеждане на дела като военни престъпления и има правомощията да издава международни заповеди за арест, които се очаква държавите членки да изпълняват.
Заповеди за арест на МНС са издадени например срещу израелския премиер Бенямин Нетаняху и някои от неговите настоящи и бивши министри.
Орбан обаче обяви оттеглянето на Унгария от МНС по време на посещение на Нетаняху в Унгария през 2025 г.
Нетаняху е издирван от МНС по обвинения в предполагаеми военни престъпления, извършени от израелските сили срещу палестинците в ивицата Газа. Преди визитата Орбан даде ясно да се разбере, че Будапеща ще пренебрегне заповедта за ареста му.
През април обаче Мадяр обеща, че Унгария ще остане в МНС.
Ако беше излязла от състава му, Унгария щеше да стане първата и единствена държава от ЕС, направила това.
Международният наказателен съд издаде заповед за арест и на руския президент Владимир Путин.
The Brussels Times/превод: SafeNews





