Феновете на Еминем бяха шокирани, когато Google погрешно обяви, че рапърът е мъртъв. В кутията с подходяща информация за някоя звезда, която се появява при резултатите от търсенето, съдържаие зловещата новина. На 10 декември 51-годишният Еминем е починал в Мадисън, Уисконсин
Той обаче е жив и здрав, като за измамата със смъртта е виновен майтапчия, публикувал информацията в Уикипедия. Но защо Google показа грешката?
Говорител на търсачката каза пред Newsweek, че графиките на знанието на Google идват от различни източници в интернет, включително Wikipedia.
Когато практичен шегаджия промени информацията ца Еминем в Wikipedia, за да каже, че е починал, Google автоматично го прие за вярно. А това изплаши почитателите на Slim Shady.
„НЕ МЕ ПЛАШЕТЕ ТАКА“, написа един фен в X, социалната мрежа, известна преди като Twitter.
„Този тип трябва да бъде вкаран в затвора“, казва друг.
Според представителя на Google търсачката разполага със системи за откриване дали техните източници на информация са били манипулирани.
Въпреки че технологията обикновено се справя добре с намирането на неточности, тя „не е перфектна“
Когато системата се провали и потребител информира Google за грешка, технологичният гигант я поправя ръчно възможно най-бързо.
Еминем не е единствената знаменитост, станала жертва на шега в Wikipedia през уикенда.
Рапърката Bia също беше обявена за мъртва от Google, след като трол се заигра със страницата й
Подобно на Еминем, 32-годишната певица също се предполага, че е починала на 10 декември, но значението на датата е мистерия.
Развенчавайки слуховете за X, Bia се пошегува: „Първо, аз съм безсмъртна.“
Тя също така сподели клип, на който танцува на AB Dankoo „I’m Still Alive“ в TikTok, задно със скрийншот на съобщението за смъртта й.
„АЗ ВСЕ ОЩЕ СЪМ ЖИВА!“ – заяви тя.
Феновете си отдъхнаха с облекчение, като един от тях коментира: „Слава Богу“.
Като безплатна онлайн енциклопедия, Wikipedia се управлява от доброволци и разчита на приноса на уеб потребителите
Въпреки че сайтът, който е създаден през 2001 г. и се контролира от организацията с нестопанска цел The Wikimedia Foundation, позволява добавянето на връзки към източници, неговият редакторски процес с отворен код е източник на противоречия. Всеки може да редактира в Wikipedia, позволявайки пристрастни информации или възможно разпространение на дезинформация.
Въпреки това Wikipedia е един от най-популярните сайтове в интернет. Той е имал над 4,5 милиона посетители само през април 2023 г. и според инструмента за обобщаване на данни SimilarWeb беше седмият най-посещаван уебсайт през 2023 г.
Още новини четете в категорията Живот.