Глобалното затопляне и строителството на изключително високите сгради може да доведат щата Ню Йорк в САЩ до бедствени наводнения.
„Изключително голямата тежест на небостъргачите в мегаполиса, влошават заплахата от нааводнения от надигащия се океан“, установиха нови геологични изследвания, цитирани от в. „Гардиан“.
Учените твърдят, че Ню Йорк е град, потъващ със средно 1-2 мм всяка година. При някои райони като Долен Манхатън, Куинс, Бруклин и северната част на Стейтън Айлънд потъването е с двойно по-висока скорост – около 2, 75 мм годишно, твърдят още учените.
Потъването може да изглежда нищожно, но то е достатъчно за постепенното увеличаване на риска големи райони от града да се озоват под вода. Например, бетонната джунгла Долен Манхатън се издига на едва метър-два над сегашното морско равнище.
Учените са установили, че построените 1 084 954 сгради, разположени в мегаполиса с площ от 782 кв. км, тежат общо над 764 млн. тона. Това се равнява приблизително на теглото на 140 милиона слона. Сред тези сгради са и 6000 небостъргача.
Притискането на почвата от небостъргачите, води до нейното слягане все повече към нивото на заобикалящата я вода. Водата се надига насреща й заради климатичните промени.
Засега това движение не е катаастрофално. То, обаче е по-бързо от движението на земните тектонични плочи, казват авторите на доклад, сред които са и учени от американския геологичен изследователски център и океанолози от университета в Род Айлънд.
С около 22 см е повишила нивото си водата, която обгражда Ню Йорк от 1050 г. насам. Между четири и 10 пъти по-чести от сега до края на века могат да бъдат големите наводнения, от сега до края на века. Причината е комбинацията от покачващото се морско равнище и урагани, подсилени от изменението на климата.
Учените прогнозират още 25-30 см по-високо равнище на океана до 2050 г.
“Силно концентрираното население от 8,4 милиона души е изправено пред различна степен на опасност от големи наводнения в Ню Йорк”, пишат изследователите в новото проучване, публикувано в списанието “Бъдещето на Земята”.
Изследователите посочват, че дори са подценили опасността от ситуацията, понеже са предвидили единствено тежестта на сградите, а не и на асфалтовите пътища, бетонните алеи, жп релсите и много други елементи от цялостната инфраструктура. Още един фактор, който вероятно ще усложни ситуацията, е дренирането и изпомпването на подпочвените води, тъй като това увеличава налягането от сградите.