Нямало да пращаме войски в Украйна. Всичко започна с атаката на Нова Телевизия срещу президента Румен Радев, който в Будапеща заяви, че за приключване на войната на Русия с Украйна трябва да се прилага дипломация, а не да се пращат натовски войски в Украйна. Водещият на предаването „Офанзива“ по Нова Телевизия Любо Огнянов, обяви, че това е фалшива новина, защото никога не било ставало дума за такова разположение на войски на НАТО. Гостуващата Валерия Велева, изхождайки от опита си, допусна, че Радев знае нещо, което широката общественост не знае, но Огнянов подмина нуждата да се обсъди тази възможност.
Доцент Георги Лозанов предвидимо побърза да атакува президента.
„Дневник“ също нападнаха държавния глава и цитираха министъра на войната да казва, че това не можело да стане без решение на парламента. Като маслинова клонка от медиите на Иво Прокопиев към Делян Пеевски „Дневник“ даже цитираха депутата от ДПС, който също разкритикува президента. Легитимен ли е обаче аргументът от изказването на министъра?
Ако човек следи информационния поток обаче ще си спомни, че опцията за натовски сили в Украйна се споменава от американското издание New York Times. The Guardian, се позовават на френския президент Емануел Макрон, който лансира същата идея.
За нейното приемане сред партньорите имаме предимно негативни публични изказвания,
но очевидно тя е хванала корен и не спира да се подхвърля. Американското издание Foreign Policy показва, че Америка се изкушава да „цедира“ този конфликт на Европа, за да може да се концентрира върху борбата за надмощие в Африка, Азия и Пацифика срещу Китай. Американското издание предлага войски да се изпратят, но те да не са на НАТО, а на Европа. Каква е разликата – разликата е в правното основание – това няма да е отклик на системата за колективна сигурност НАТО. По-скоро ще се случи по силата на двустранни споразумения за защита, или многостранни. Главното е, че там ще се пратят европейски военни, а не американски.
SafeNews припомня, че Парламентарната асамблея на НАТО прие декларация за подкрепа на Украйна до победа. София е домакин на пролетната сесия на Асамблеята. Във форума, който започна в събота, участваха близо 400 парламентаристи от 32-те държави членки на НАТО и от 25 партньорски страни и парламентарни организации.
В декларацията за Украйна делегатите внесоха поправка в подкрепа на Украйна в нейното международно обосновано право да се самоотбранява чрез вдигане на някои ограничения за използване на въоръжение, предоставено от НАТО и партньорите, и възможността да се атакуват легитимни цели на територията на Русия.
Източник: Стефан Антонов за „Гласове“