Да бъде изпратено писмо до турските ветеринарни власти, за да се осигури възможност животните да бъдат разтоварени на пункт за почивка на живи животни на ГКПП „Капъкуле“. Това решение беше взето днес на среща, инициирана от Българската агенция по безопасност по храните (БАБХ) във връзка със случая с бедстващите крави между България и Турция.
На мероприятието присъстваха също:
Заместник-министърът на земеделието и храните Деян Стратев, д-р Илиян Костов – главен ветеринарен санитарен инспектор на България, изпълнителният директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински, почетният консул на Румъния в България Даниел Мазилу и румънският заместник главен ветеринарен лекар Ласло Наги.
От БАБХ посочват, че решението е взето съгласно изискванията на Регламент (ЕО) 1255/97 на Съвета, което ще гарантира спазването на изискванията за хуманно отношение към животните.
Румънската страна прие факта, че Република България не може да се намеси.
Причина за това е, че става въпрос за търговски отношения между два икономически субекта. В конкретния случай това са румънската фирма износител и турската фирма – получател. Освен това, съгласно Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/404 на Комисията и Делегиран регламент (ЕС) 2020/692, няма предвидена възможност животните да бъдат върнати обратно и пропуснати да преминат през територията на Република България, която е граница на ЕС. В допълнение, Република Турция не е включена в списъка на Анекс 2 от Регламент 2021/404, според който се допуска повторно въвеждане на живи животни в ЕС.
БАБХ, в ролята си на медиатор, призова за бързо и взаимно приемливо решение на казуса между Румъния и Турция, подчертавайки важността на сътрудничеството между страните и благосъстоянието на животните.
SafeNews припомня, че казусът с бедстващите крави продължава.
Докато властите търсеха решение, животните умират.
Източник: БАБХ