Някои го знаят като билка, други като подправка: Учените обявиха – то е лечението на високото кръвно! Поддържането на кръвното налягане под контрол е основен приоритет за милиони хира. Според зашеметяващата статистика на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), над половин милион смъртни случая в Америка през 2021 г. са свързани с високото кръвно налягане. Макар че в някои ситуации може да се наложат медикаменти, има неща, които можете да направите у дома – включително в кухнята си – за да спомогнете за здравословни нива на кръвното налягане. И, изненадващо, добавянето на едно растение, което е билка, но се използва и като подправка, е едно от тях! Риганът!
Разговаряхме с двама водещи диетолози в областта на храненето, един интегративен и функционален диетолог и един диетолог и готвач, за да получим факти за това как риганът може да повлияе благоприятно на кръвното налягане.
Ето какво казват най-новите изследвания и как тези диетолози препоръчват да включите риган в ежедневието си, за да подобрите кръвното си налягане.
Какво представлява високото кръвно налягане?
Кръвното налягане е силата, с която кръвта преминава от сърцето през артериите. Този постоянен кръвен поток помага за доставянето на кислород и хранителни вещества в цялото ви тяло, за да функционира то в най-добрия си вид. Медицинските специалисти измерват кръвното налягане, за да установят колко ефективно преминава силата на кръвта през тялото ви.
С помощта на маншет за ръка медицинският специалист може да ви помогне да измерите кръвното си налягане. Първото число в показанията на кръвното налягане – систоличното кръвно налягане – измерва налягането в артериите, когато сърцето ви бие. Второто число – диастолното кръвно налягане – измерва налягането в артериите между ударите, когато сърцето ви е в покой. Когато се измерва кръвното налягане, систоличното число се записва над диастоличното в милиметри живак (mmHg).
Нивата на кръвното налягане, които се използват за диагностициране на ниско, нормално и високо кръвно налягане, включват:
Ниско кръвно налягане:
<90/60 mmHg
Нормално кръвно налягане:
<120/80 mmHg
Прехипертензивно (с риск от високо кръвно налягане):
120-139/80-89 mmHg
Хипертония (счита се за високо кръвно налягане):
>140/90 mmHg
Според CDC „почти половината от възрастните имат хипертония (48,1%, 119,9 милиона), дефинирана като систолично кръвно налягане над 130 mmHg или диастолично кръвно налягане над 80 mmHg, или приемат лекарства за хипертония“. Още по-тревожно е, че само 1 от 4 от тези лица контролират хипертонията си.
Високото кръвно налягане излага човека на риск от сърдечни заболявания и инсулт – две от водещите причини за смърт. Важно е да бъдете проактивни и да предприемете мерки заедно с вашия здравен екип за поддържане на здравословно кръвно налягане.
Билка № 1 за здравословно кръвно налягане
Съществуват множество здравословни билки, които трябва да използвате в рецептите си! Всъщност ние събрахме 14 от най-здравословните билки и подправки, които трябва да консумирате, и познайте – нашият избор номер едно за здравословно кръвно налягане е начело и на този списък.
Риганът, известен също като Origanum vulgare, е често срещана билка, която вероятно сте използвали в кухнята си и преди. Риганът, подобно на други билки, съдържа мощни растителни съединения, като например антиоксиданти, които предвещават добро функциониране на тялото ви по най-добрия начин. Антиоксидантите са мощни съединения, които помагат за изхвърлянето на лошите нашественици в тялото ви, които с течение на времето могат да нанесат много щети. Изследвания са установили, че диетите с високо съдържание на антиоксиданти, като тези, които се съдържат в билки като риган и други растителни храни, като плодове и зеленчуци, могат да помогнат за намаляване на кръвното налягане при пациенти с повишено кръвно налягане.
Проучване от 2021 г., публикувано в American Journal of Clinical Nutrition5 , е едно от първите по рода си при хора, което изследва употребата на риган и положителното му въздействие върху понижаването на кръвното налягане при редовно включване в храната. Но други проучвания върху животни и инвитро също изследват ползите от него от известно време.
Всъщност в публикувания през 2017 г. в Molecules преглед са изследвани различни видове масло от риган и демонстрираните от него ефекти върху множество области на здравето.
Между тях са сърдечносъдови заболявания, възпаления, метаболитни заболявания и рак.
Националната библиотека по медицина споделя, че макар консумирането на листа и масло от риган при нормално приготвяне на храна вероятно да е безопасно, употребата на добавки, масла или други форми с ограничени изследвания може да представлява риск за здравето. Затова не забравяйте да ограничите употребата на риган до листата – изсушени и пресни – в рецептите, които приготвяте, за да извлечете най-много научно подкрепени ползи.
Мелиса Азаро, собственик на The Hormone Dietitian, споделя: Традиционно риганът се използва за лечение на алергии, високо кръвно налягане, диабет и респираторни инфекции. Въпреки че изследванията върху хора са ограничени, риганът съдържа много мощни растителни съединения, като карвакрол, за които е доказано, че имат потенциални ползи за здравето при проучвания с епруветки и животни.“
Съвети за включване на риган в здравословен хранителен режим
„Използването на риган в готвенето е лесен начин за увеличаване на приема на антиоксиданти, дори и все още да не разбираме напълно ползите от него за здравето“, споделя Азаро.
Освен това универсалността на ригана се поддава на рецепти от различен тип.
Според диетолога и готвач от Ню Йорк Аби Гелман: „Риганът често е известен с употребата си в италиански рецепти като пица или сос маринара, но той често се използва и в гръцката, испанската и мексиканската кухня. Има толкова много начини за използване на риган!“
Гелман препоръчва да експериментирате с пресен риган, като го добавяте в любимите си рецепти, като например:
– Задушени лук и гъби или любимите ви зеленчуци
– Омлети или фритати
– Домашно приготвени дресинги за салати
– Чили и супи
Но преди да хвърлите шепа прясно нарязан риган в топлото си ястие, Гелман предлага да изчакате края на процеса на готвене и да добавите в готовото ястие.
Най-общо казано, Гелман споделя: „Пресният риган е по-добър избор от сушения както по отношение на вкуса, така и на ползите за здравето. Ако обаче няма пресен, може да се използва сушен.“
Помислете дали да не добавите пресен риган към покупките си тази седмица и да експериментирате с него в любимите си рецепти.
Източник – EatingWell/Превод:SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в категория Здраве