След две десетилетия на власт и повече от дузина избори, турският лидер Реджеп Тайип Ердоган знае как да развълнува хората, събрали се пред него. На конгрес на таксиметровите шофьори в Истанбул хората не успяха да му се наситят.
Той контролираше тълпата като диригент на оркестър. Те аплодираха, ръкопляскаха и освиркваха опозицията – по сигнал. Мястото беше крайбрежен конгресен център в Истанбул, построен по времето, когато Ердоган беше кмет на града.
Митингът достигна своя връх, когато президентът произнесе прощалния си призив:
„Една нация, едно знаме, една родина, една държава“
Дотогава много застаряващи шофьори вече бяха на крака, удряха с юмрук във въздуха или вдигаха едната си ръка за поздрав.
Айше Йоздоган, консервативно облечена жена със забрадка, беше дошла рано със съпруга си, за да чуе всяка дума на лидера си. На седалката до нея лежеше патерица. Тя се мъчи да ходи, но не можеше да стои настрана.
„Ердоган е всичко за мен“, каза тя с широка усмивка пред BBC. „Преди не можехме да стигнем до болници, но сега можем да се придвижваме лесно. Имаме транспорт. Имаме всичко. Той подобри пътищата. Построи джамии. Разви страната с високоскоростни влакове и подземни линии.“
Националистическото послание на президента се хареса на мнозина в тълпата, включително на 59-годишният Кадир Кавлиоглу, който кара микробус от 40 години.
„Тъй като обичаме родината и нацията си, вървим стабилно зад президента. Ние сме с него на всяка крачка“, каза той. „Независимо дали цената на картофите и лука се покачва или пада. Моят скъп президент е нашата надежда.“
Когато турците отидоха до урните по-рано този месец, те не гласуваха с портфейлите си. Цените на храните скачат до небето. Инфлацията е унизителна – 43%. И все пак президентът Реджеп Тайип Ердоган – който контролира икономиката, излезе отпред с 49,5% от гласовете. Това обърка анализаторите и им даде урок – пазете се от проучванията на общественото мнение.
Разделена държава
Неговият съперник Кемал Кълъчдароглу, светският лидер на опозицията, получи 44,9%. И така, електоратът в тази поляризирана страна беше разделен – двете страни бяха непримирими, но само на 4% една от друга.
Един ултранационалистичен кандидат, Синан Оган, взе неочаквано 5,2%, тласкайки надпреварата до втори тур тази неделя. Сега той ще подкрепи президента Ердоган.
Но защо повечето гласоподаватели останаха с Ердоган въпреки икономическата криза и бавната реакция на правителството на катастрофалните земетресения през февруари, които убиха най-малко 50 000 души?
„Той знае как да докосне народа. Не можете да го отречете. Той излъчва сила. Това е нещо, което Кълъчдароглу не притежава“, обяснява професор Соли Йозел, който преподава университета „Кадир Хас“.
Кълъчдароглу, който е подкрепян от шестпартиен опозиционен съюз, излъчваше надежда и обещаваше свобода и демокрация. Но след разочарованието си в първия рунд, той направи остър десен завой. Сега не е в образа на грижовния дядо, а повече в този на твърдолинейния националист. Според турски журналист, това е една „надпревара към дъното“.
„Това е надпревара към дъното“, според един турски журналист.
„Тук обявявам, че ще изпратя всички бежанци обратно у дома, след като бъда избран за президент, точка“, каза Кълъчдароглу на неотдавнашен предизборен митинг.
Това включва повече от три милиона сирийци, избягали от войната у дома. Това е послание, което се приема добре в Турция.
Който и да е следващият президент на Турция, национализмът вече е победител тук. Гласоподавателите избраха най-националистическия и консервативен парламент досега, в който управляващата коалиция на Ердоган Партията на справедливостта и развитието (ПСР) запази контрола.
Някои млади избиратели имат чувството, че зарът вече е хвърлен
Седнали на червен диван под знаме с дъга, 21-годишната Зейнеп и 23-годишният Мерт пият горещ турски чай и се тревожат за бъдещето.
И двамата учат психология в университета Богазичи – уважаван учебен център с история на вече потушени студентски протести. Приятелството им започва в университетския ЛГБТК+ клуб, който оттогава е затворен. Гей парадите са забранени от 2015 г.
По време на предизборната кампания президентът се прицели именно в това общество. „Никакви ЛГБТ хора не излизат от тази нация“, каза той на претъпкан митинг в град Измир. „Ние не опетняваме нашата семейна структура.“
Общността сега е изложена на нарастващ риск, според Мерт, който има дълга до раменете тъмна коса и обеци.
„Самият Ердоган във всяка своя реч, на всяко събитие, което провежда, започна да ни представя като мишени“, каза той. „Държавата от ден на ден ни превръща във все по-голям враг.“
Нов турски век
„Това, което казва правителството, оказва влияние върху хората. То се отразява в най-близките ви, дори в семейството ви. Ако това продължи, какво следва? В крайна сметка винаги живеем нащрек, винаги напрегнати, винаги в страх“, той каза.
Зейнеп, която има тъмни очи и изразителни ръце, все още се надява на нова ера, но знае, че може и да не дойде.
„Аз съм на 21 години, а те са тук от 20 години“, казва Зейнеп
„Искам промяна и ако не я видя, ще бъда тъжен и уплашен. Ще ни нападат повече; ще ни отнемат повече правата. Ще забранят много повече неща. Но все пак ще направим нещо, ще продължим да се борим.
В неделя гласоподавателите ще отидат до урните за първия балотаж на президентските избори в тяхната история с тяхната страна в повратна точка.
Изминаха почти 100 години, откакто Турция беше основана от Мустафа Кемал Ататюрк като светска република
Реджеп Тайип Ердоган обещава нов „турски век“, ако бъде преизбран.
Поддръжниците му казват, че той ще осигури повече развитие и по-силна Турция. Неговите критици казват, че това ще бъде по-малко Ататюрк, повече ислямизация и по-тъмно бъдеще.