Новият план на ЕС за растеж може да промени изцяло „играта“ за Западните Балкани. Планът за растеж на Европейския съюз за Западните Балкани на стойност 6 млрд. евро е потенциален „фактор за промяна на играта“. Който може да удвои размера на регионалните икономики през следващото десетилетие. Това заяви служител на ЕС, съобщава Reuters.
Лидерите на шестте страни от Западните Балкани – Албания, Босна, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия – се срещнаха в понеделник в Скопие. За да обсъдят реформите, необходими за достъп до плана на ЕС за растеж, представен през октомври миналата година.
Целта на ЕС е да осигури по-голяма стабилност в региона, който се появи след кървавото разпадане на Югославия през 90-те години на миналия век. Но все още е раздиран от напрежение.
„Планът за растеж има потенциал да промени правилата на играта и може да удвои размера на вашите икономики през следващото десетилетие“, заяви Герт Ян Купман, генерален директор на Европейската комисия за съседство и преговори за разширяване.
Good to be in Skopje today for the meeting on the #GrowthPlan w/ #WesternBalkans leaders.
We focus on enhanced economic integration w/ the 🇪🇺 Single Market & regional integration via the #CommonRegionalMarket.
Our plan will boost economic convergence & accelerate 🇪🇺integration. pic.twitter.com/2XLcLNTy2o
— Gert Jan Koopman (@GertJanEU) January 22, 2024
Планът за растеж на ЕС за региона ще включва отваряне на общия пазар на ЕС за страните от Западните Балкани.
В области като свободното движение на стоки и услуги, транспорта и енергетиката.
Но в замяна на това страните трябва да проведат реформи и да решат всички нерешени въпроси със своите съседи.
„Планът за растеж означава 6 млрд. евро за целия регион, а размерът на средствата, които ще получим, зависи от добрите дела, които вършим“, заяви преди срещата министър-председателят на Косово Албин Курти.
След като преди години беше обещано членство в ЕС, процесът на присъединяване в региона се забави до краен предел. Главно поради нежеланието на 27-те членки на блока и липсата на реформи в целия регион.
Сърбия и Черна гора бяха първите в региона, които започнаха преговори за членство в ЕС. А Албания и Северна Македония започнаха преговори с Брюксел през 2022 г. Босна и Косово изостават значително от своите съседи в този процес.
Kosovo PM Kurti at the Western Balkans – EU summit in Skopje where Vucic was also present:
Free movement of people & goods requires mutual trust between our countries.
This cannot happen if this freedom is used to move weapons & ammunition or to sponsor terrorist attacks. pic.twitter.com/dPRnRzUw7F
— Admirim (@admirim) January 22, 2024
На срещата в Скопие присъстваха и представители на финансови институции. Включително Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие.
Помощник-държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Джеймс О’Брайън заяви, че са били обсъдени процедури, които да позволят по-ниски такси за обмен на пари и достъп до по-бързи митнически процедури за камиони, превозващи стоки от Западните Балкани в ЕС.
„Ще видим резултати по някое време тази година“, каза той след срещата.
Лидерите на страните от Западните Балкани обещаха в понеделник да използват пълноценно плана на Европейския съюз за финансова подкрепа в размер на 6 милиарда евро, докато те продължават да се стремят към членство в блока, пише и Associated Press.
Сърбия, Косово, Босна, Черна гора, Северна Македония и Албания се намират на различни етапи от процеса на присъединяване. В съвместно изявление те заявиха, че се ангажират „с развитието на своите страни, за да следват европейските стандарти“.
През ноември Европейската комисия представи План за растеж за Западните Балкани. Който има за цел да засили икономическата интеграция с единния пазар на ЕС, да стимулира регионалната икономическа интеграция, да ускори основните реформи и да увеличи финансовата помощ.
Планът включва предложение за схема за реформи и растеж в размер на 6 милиарда евро, които ще бъдат отпуснати за три години – 2024-2027 г. В зависимост от договорените реформи. Основната му цел е да помогне за удвояване на икономиката на Западните Балкани през следващото десетилетие. Финансирането се надява да отговори на разочарованието на жителите на страните-кандидатки от бавния темп на процеса на членство. Както и да поддържа връзката на страните със Запада в момент, когато войната на Русия срещу Украйна продължава.
На срещата в понеделник присъстваха сръбският президент Александър Вучич, албанският министър-председател Еди Рама, Албин Курти от Косово, Милойко Спаич от Черна гора и премиерът на Северна Македония Димитър Ковачевски.
Присъстваха също помощник-държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Джеймс О’Брайън и генералният директор на Европейската комисия за преговорите за съседство и разширяване Герт Ян Купман.
„Всяка страна е отговорна за собствените си реформи и за това да работи с колкото се може повече свои съседи“, заяви О’Брайън. „Така че сега страните, които се възползват от инициативата, ще получат ползите по-скоро и няма да им се налага да чакат, докато се реши някакъв несвързан спор“, каза той.
Източници – Reuters, Associated Press/ Превод: SafeNews
Още новини четете в секция Свят