Новина от последните минути – източници от Кремъл разкриват какво е поискал руският президент от своя колега при посещението му в Москва – това е нещо немислимо досега.
Китай ще вземе участие в руския парад по случай Деня на победата, който ще се проведе в Москва на 9 май.
Очаква се събитието да бъде „най-грандиозното“ досега. Китайският лидер Си Дзинпин ще седне на първия ред на публиката заедно с руския президент Владимир Путин. Въпреки това сътрудничество между Русия и Китай, Пекин все още има своите червени линии.
Въпреки факта, че Путин и Дзинпин са се срещали повече от 40 пъти като лидери на Русия и Китай, да застанат заедно в такъв ден ще бъде изключително символично, смятат експерти.
„Това е потвърждение на все по-близките връзки между двете страни в лицето на общия им враг – Запада. Това е много силен и ясен сигнал“, подчертава Пиер Андрийо, бивш дипломат в Русия.
В същото време войната в Украйна със сигурност ще бъде на дневен ред по време на разговорите между страните.
Източници от Кремъл твърдят, че Путин е поискал роля на Китай като потенциален миротворец в случай на прекратяване на огъня.
Нещи немислимо досега, предвид твърдата досегашна позиция на китайския президент да не се намесва по никакъв начин пряко в конфликта.
Но ето какво разкриват експерти:
„Китайците ще бъдат по-благосклонни към руската позиция. Ако там има френски и британски войски, от гледна точка на Русия това би било просто НАТО в Украйна, а точно това те не искат“, казва Ричард Вайц, директор на Центъра за военно-политически анализи към института „Хъдсън“ в САЩ.
В същото време основателят и председател на Центъра за Китай и глобализацията Хуяо Уанг подчерта, че Китай би искал да участва в мироопазващата мисия, за да покаже, че насърчава мира.
Според The Telegraph китайската подкрепа за Руската федерация във войната е добре документирана – от износ на безпилотни летателни апарати и оръжейни технологии до подпомагане за избягване на санкциите.
„Украйна също така обвини Пекин, че си затваря очите за това, че китайски граждани се записват да се бият на страната на Русия. Извън войната Москва вероятно ще търси икономическата подкрепа на Пекин в енергийния сектор, тъй като продължава да търси компенсация от Китай за загубите си на европейския пазар, причинени от санкциите“, се казва още в материала.
Китай и Русия имат взаимноизгодни отношения, но експертите смятат, че сегашният баланс на силите се накланя в полза на Пекин.
В частност Матю Съсекс, експерт по руска и китайска стратегическа политика, казва, че „Путин е както актив, така и пасив“ за Китай, който официално не участва във войната в Украйна.
Така че Си вероятно е пътувал до Русия с оглед на собствените си цели, най-вече как да води търговска война със САЩ и да се справи с Тръмп.
Според Ричард Вайц Пекин може да се поучи от опита на Русия в отношенията със Съединените щати, а именно да разбере „какво работи с новия американски екип и какво не“.
По-рано CNN писа, че китайският лидер пътува до Москва, за да покаже, че е създаден нов съюз на автокрациите.
Според Bloomberg зад посещението на Си Дзинпин при Путин стои цел на китайския лидер да отслаби Съединените щати на световната сцена.
Путин благодари на Си за посещението му по време на честването на 80-годишнината от Победата. Президентът подчерта, че бойното братство на народите на двете страни, „формирано през онези тежки военни години“, се е превърнало в един от основните стълбове на съвременните отношения между Москва и Пекин – всеобхватно партньорство и стратегическо сътрудничество. Руският лидер нарече китайския си колега скъп приятел.
Си пристигна на държавно посещение в Москва на 7 май вечерта. Очаква се той да остане в Русия до 10 май. Си възнамерява да присъства на тържествата по случай 80-годишнината от Деня на победата. Лидерът заяви, че посещението ще включва задълбочен обмен на мнения с Путин „по целия спектър от двустранни и международни въпроси“.
Двете страни подписаха редица споразумения, включително съвместна декларация на Русия и Китай за „по-нататъшно задълбочаване на отношенията на всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие в нова епоха“.
Говорейки за руско-китайските отношения, Путин заяви, че те са достигнали най-високото ниво в цялата си история и „не зависят от вътрешнополитически фактори или текущата световна конюнктура“.
Президентът на РФ отбеляза също, че подходите на Москва и Пекин „при разглеждането на ключови международни и регионални проблеми са еднакви или много близки“. „Двете страни провеждат независима и самостоятелна външна политика, заинтересовани от формирането на по-справедлив и демократичен многополюсен световен ред“, добави Путин.
🚨Çin Devlet Başkanı Şi, Putin’le Moskova’da:
Çin ve Rusya ‘çeliğin’ gerçek dostları olmalı. pic.twitter.com/tfeymnf57Q
— Clash Report TR (@ClashReporttr) May 8, 2025
Си Цзинпин от своя страна потвърди важността на „укрепването на политическото взаимно доверие и активизацията на стратегическото взаимодействие между Китай и Русия“.
Си добави, че Москва и Пекин ще „ръка за ръка ще издържат на всякакви неблагоприятни условия и ще преодолеят всякакви препятствия“, въпреки турбулентността на международната обстановка.
Документът за всеобхватно партньорство и стратегическо взаимодействие бе подписан в чест на 80-годишнината от победата на СССР във Великата отечествена война (ВОВ), победата на китайския народ във войната срещу японската агресия и създаването на Организацията на обединените нации (ООН).
Преговорите с участието на делегации на двете страни в разширен състав продължиха около 3,5 часа.
Източник – The Telegraph/Превод:SafeNews