Администрацията на маериканскиян президент е взела решение за изтегляне на 20 000 военнослужещи от страните от ЕС.
Това съобщиха трима европейски дипломати, позовавайки се на решението на бившия американски президент Джо Байдън, което той взе в началото на украинския конфликт.
„Трима европейски дипломати заявиха, че очакват изтеглянето на около 20 000 американски войници, което администрацията на Байдън обяви в началото на конфликта в Украйна“, според материал на The Washington Post.
Един от дипломатите на НАТО подчертава, че този ход символизира връщане към нормалността, тъй като войските са били разположени в период на планиране на извънредни ситуации.
В Полша, където са разположени около 10 000 американски военнослужещи, присъствието на САЩ е от решаващо значение в случай на конфликт с Русия. Въпреки това министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет предупреди миналия месец, че „американското присъствие в Европа няма да продължи вечно“.
Бившият британски дипломат Найджъл Гулд-Дейвис изрази съмнения доколко САЩ могат да се отдалечат от Европа.
Той заяви, че непостоянният характер на американския президент Доналд Тръмп е породил опасения относно стабилността на американската отбрана за Европа.
Задълбочаващите се разногласия на администрацията на Тръмп с европейските съюзници и предложенията за намаляване на броя на американските войски подхранват нервността на европейците относно това доколко континентът все още може да разчита на 80-годишната сделка със САЩ, която е в основата на неговата сигурност от Втората световна война насам.
Европейските лидери са в неудобното положение да имат повече въпроси, отколкото отговори за това какво планира да прави президентът Доналд Тръмп с американските войски на континента. Ако се стигне до изтегляне, то може да бъде навсякъде – от просто символично изтегляне до най-лошите страхове на Европа, а последствията ще зависят от това колко войници и колко бързо, казват официални лица и анализатори.
Съществува значителна загриженост относно потенциалното намаляване на американските войски в Европа, като мнозина изразяват недоверие към ръководството на Тръмп и предполагаемото му сближаване с Русия. Анализаторите предлагат Европа да се подготви да се защитава самостоятелно.
По данни на Европейското командване на САЩ броят на американските войски в Европа от 2022 г. насам варира от 75 000 до 105 000 души.
Около 63 000 от тях са там на постоянна основа.
Както писа SafeNews, под ръководството на президента на САЩ Доналд Тръмп Америка внезапно е променила позицията си и е започнала да обмисля намаляване на участието си в НАТО.
Властите на Съединените щати обмислят да намалят военното си присъствие в Европа, включително в Полша, балтийските държави и Косово.
Отбелязва се, че това може да е свързано с исканията на Русия, поставени през 2021 г., които включват изтегляне на американските войски от страните, присъединили се към алианса след 1990 г.
Вижте повече за това в публикацията на SafeNews:
Източник – The Washington Post/Превод:SafeNews