Новото законодателство на ЕС цели да коригира дисбаланса, произлизащ от фокусирането на дейността фармацевтичните производители върху големи пазари с висока стойност, като по този начин те оставят по-малките страни да водят борба в намирането на най-новите лекарства, предаде euronews.bg.
Медицинският напредък може да промени живота към по добро, особено на страдащите от дългосрочни заболявания. Всяка година се откриват нови лечения, работещи по-добре с по-малко странични ефекти.
От тези промени, обаче не всеки може да се възползва. Често приоритет за дистрибуцията са големите пазари с висока стойност, за сметка на живеещите в по-малки населени райони.
Живеещият в Малта Уейн Замит е в очакване на ново лечение:
„Израснах, обичайки колите“, казва той. „Едно от нещата, които винаги съм искал, е да работя нещо, което обичам. Но за съжаление, поради състоянието на кожата ми, екземата ми, поради праха и странични фактори е много лесно да се получи инфекция и подобни неща. Това е нещо, от което трябваше да се откажа много бързо.“
Уейн е диагностициран с тежка екзема, когато е на 4 години, а проблемите се натрупаха скоро:
„Когато отидох да направя първия си паспорт, в този момент бях доста млад“, казва той. „На снимката ми устните ми бяха напълно счупени. Така че бях като мини-шегаджия, до известна степен. И имах много пристъпи около очите си. Дори пукнат клепач. И ушите ми ще бъдат много подпухнали и червени. И очевидно не биха искали да направят снимка поради идентификационни причини; И дори за мен. Това е заболяване, което засяга кожата, това е най-големият ни орган. Имах дни, в които не можех да си движа врата. Имал съм дни, в които за да стана от стол, бих искал да плача. Имам дни, в които дрехите ми са залепнали за кожата ми, поради отворени рани.“
Той обясни, че болестта се държи настрана от коктейл от лекарства, които периодично причиняват странични ефекти, като гадене и високо кръвно налягане.
За съжаление инжекциите, които лекарите смятат, че ще са най-ефективни за него, не се предлагат с рецепта в Малта.
„Искам да знам защо трябва да чакам толкова дълго за нещо, от което толкова силно се нуждая“, казва Уейн.
Лечението, което може да помогне на Уейн, вече е одобрено от регулаторните органи на Малта и отговаря на условията за безплатно приложение на пациентите. И все пак никъде не може да се намери в аптеките на страната, за разлика от тези на други членове на Европейския съюз.
За да се помогне допълнително на малки страни като Малта, реформата на фармацевтичното законодателство на ЕС на Европейската комисия предложи да се възнаградят разработчиците, които пускат лекарство във всички държави-членки в рамките на две години от разрешаването им. Според ЕК само това би увеличило достъпа с 15%.