Образуването на нов „суперконтинент“ може да унищожи хората и всички други бозайници, които все още са живи след 250 милиона години.
Учени от Бристолския университет във Великобритания. прогнозираха как климатичните крайности ще се засилят, след като световните континенти се слеят. Те използваха първите по рода си суперкомпютърни климатични модели на далечното бъдеще, съобщават от CNN.
Новият суперконтинент ще носи името Панагея Ултима и вероятно ще се сформира след около 250 милиона години
Те открили, че ще бъде изключително горещо, сухо и практически необитаемо за хора и бозайници, които не са еволюирали да се справят с продължителното излагане на прекомерна топлина.
Изследователите симулираха тенденциите в температурата, вятъра, дъжда и влажността за суперконтинента. Те използваха модели на движение на тектонични плочи, океанска химия и биология, за да изчислят нивата на въглероден диоксид.
Те открили, че не само образуването на Панагея Ултима ще доведе до по-редовни вулканични изригвания, изхвърлящи въглероден диоксид в атмосферата и затопляне на планетата. Според тях Слънцето също ще стане по-ярко, ще излъчва повече енергия и ще затопли Земята допълнително.
Изследването им е публикувано в понеделник в списание Nature Geoscience.
„Нововъзникналият суперконтинент ефективно ще създаде троен удар, образувайки ефекта на континенталност, по-горещо слънце и повече CO2 в атмосферата“, обяснява Александър Фарнсуърт. Той старши научен сътрудник в Университета на Бристол и водещ автор на доклада. „ Температури между 40 до 50 градуса по Целзий, съчетани с високи нива на влажност, в крайна сметка ще запечатат съдбата ни. Хората – заедно с много други видове – ще умрат поради неспособността си да отделят тази топлина чрез потта, охлаждайки телата им.“
Повишената топлина, отбеляза Фарнсуърт, ще създаде среда без източници на храна или вода за бозайниците
Въпреки че има голяма несигурност, когато се правят прогнози толкова далеч в бъдещето, учените казаха, че картината изглежда „много мрачна“. Само около 8% до 16% от сушата на суперконтинента е обитаема за бозайници.
Въглеродният диоксид може да бъде двойно на настоящите нива, според доклада. Това изчисление е направено въз основа на предположението, че хората спират да изгарят изкопаеми горива сега.
„В противен случай ще видим тези числа много, много по-рано“, казва Бенджамин Милс, професор по земна система еволюция в университета в Лийдс и съавтор на доклада.
Тази мрачна перспектива не е извинение за самодоволство, когато става въпрос за справяне с днешната климатична криза, предупреждават авторите.
Причиненото от човека изменение на климата вече води до милиони смъртни случаи по света всяка година
„Жизненоважно е да не изпускаме от поглед настоящата климатична криза, която е резултат от човешките емисии на парникови газове“, каза съавторът Юнис Ло. Той научен сътрудник по изменението на климата и здравето в Университета на Бристол. „Докато прогнозираме необитаема планета след 250 милиона години, днес вече преживяваме екстремни горещини, които са вредни за човешкото здраве. Ето защо е изключително важно да се достигнат нулеви емисии възможно най-скоро.“
Изменението на климата е на път да трансформира живота на Земята. Милиарди хора и други видове ще достигнат точки, в които вече не могат да се адаптират, освен ако глобалното затопляне не се забави драстично. Това е извода от голям доклад, подкрепен от ООН, публикуван миналата година.
Учените предупреждават, че в продължение на десетилетия затоплянето трябва да остане под 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, като прозорецът за намаляване на зависимостта ни от изкопаемите горива и избягване на катастрофални промени, които биха преобразили живота, какъвто го познаваме, бързо се затваря.
Последното масово измиране се е случило преди около 66 милиона години, когато астероид убива динозаврите и повечето животи на планетата.