Пенсиите се използват като политически инструмент в предизборната кампания. Националният осигурителен институт (НОИ) разкритикува използването на пенсиите като политически инструмент в предизборната кампания, заявявайки, че решението на парламента за увеличаване на пенсиите с 11% е малко странно предвид законовата процедура
Пенсиите се използват като политически инструмент в предизборната кампания.
Мария Минчева, председател на Надзорния съвет на НОИ и заместник-председател на Българската стопанска камара, посочи, че решението е взето в съответствие със законовата процедура и всяко друго решение би било лишено от стойност. Тя добави, че темата с пенсиите често се използва за политически цели, тъй като има над 2 милиона пенсионери, които са гласоподаватели.
Швейцарското правило
Минчева също така обясни, че „швейцарското правило“, използвано за актуализиране на пенсиите всяка година, представлява 50% увеличение на осигурителния доход и 50% от ръста на инфлацията. Тя подчерта, че управителят на НОИ трябва да представи предложение за актуализиране на пенсиите съгласно закона, който гласи, че трябва да се вземе предвид 50% от ръста на осигурителния доход и 50% от ръста на потребителските цени.
По отношение на дългосрочните предизвикателства пред пенсионната система, Минчева посочи нарастващата продължителност на живота и намаляващия брой работещи лица, което води до увеличаване на броя на бенефициентите на обществено осигуряване спрямо броя на хората, които допринасят чрез вноски. Това може да доведе до увеличаване на осигурителните вноски, за да се покрие недостигът в НОИ, но тя предложи по-цялостен подход към пенсионната система, включително насърчаване на финансовата грамотност сред младите хора и гарантиране, че те разбират важността на внасянето на осигуровки върху реалния им доход, а не само върху минималната заплата.
Източник: БНР