Ниски заплати, стрес и корупция – това е реалността в руската полиция. Въпреки, че е една от най-многобройните, тя несмогва да отговори на сигналите на гражданите.
В ранните часове на 14 януари 2020 г. смразяващи кръвта писъци огласят в жилищен блок в руския регион Кемерово. Шокиран и уплашен жител се обажда на полицията, за да съобщи за нападение над жена. Ала никой не идва. Писаците продължили, а спешните служби получили още шест обаждания. Полицаи така и не пристигнали.
Страхувайки се от най-лошото, съседите решили да вземат нещата в свои ръце и нахлули в апартамента, като разбили вратата. Но било твърде къдно. Викането е спряло, а жената е мъртва.
Вера Пехтелева е била намушкана многократно, бита и удушена с желязно въже от бившия си приятел при нападение, продължило три часа и половина. По това време полицията каза, че в района нямало служители или патрулни коли, които да откликнат на сигнала. По-късно петима служители бяха признати за виновни за причиняване на смърт по небрежност и бяха осъдени на 18 месеца затвор, условно за две години.
Съдът каза, че присъдите, които бяха възприети от мнозина като леки, са подходящи, тъй като недостигът на офицери е проблем за „цялата сила“
Русия има една от най-големите полицейски сили в света, в която работят над 900 000 служители. Те обслужват население от 146 милиона, според руското Министерство на вътрешните работи. Тя има близо 630 служители на 100 000 души – повече от двойно повече от САЩ или Обединеното кралство.
Но през август шефът на вътрешното министерство Владимир Колоколцев каза, че страната има „критичен“ недостиг на полицаи, което може да повлияе на нивото на престъпността.
Как може това да е така, като се има предвид големият брой служители?
Ниски заплати, стрес и корупция
Разширяващата се география на Русия и липсата на помощен персонал в бек-офиса са отчасти носят вината. Но неотдавнашните проблеми произтичат от масивния спад в броя на полицаите – и много от напускащите са опитни служители.
Много бивши руски полицаи казаха пред BBC, че напускат полицията и избират по-малко стресиращи работни места, които са по-добре платени.
„Те изобщо не са коригирали заплатите ни“, каза бивш офицер от Ростов, в югозападна Русия. „След инфлацията и новите цени не е достатъчно. Напускам, за да стане таксиметров шофьор.“
Негов приятел, който също е бил полицай, сега е куриер. И двамата печелят два пъти повече, отколкото като полицаи.
„Стигнах до чин майор. Но въпреки това човек, работещ в супермаркет, печелеше повече от мен. А това едва ли е опасна работа. Сега само идиот би постъпил в полицията“, казва бившият офицер.
BBC установява, че пренапрегнатите полицейски сили сега отказват да повдигат обвинения, дори след като е предоставено изявление.
„Всеки получава 10 дни, за да разгледа показанията, независимо дали са пет или 50, така че очевидно качеството на работата се влошава“, твърди детектив от сибирския регион на Русия. „Ако има поредица от около 10 неща, които трябва да направят – да се обадят на съседи, да разпитат свидетели, да посетят местопрестъплението – те ще направят само едно или две и ще запишат, че „не е възможно“ довършат останалите. Тогава те отказват да образуват обвинения – така че няма да има разследване.“
Много бивши руски полицаи казаха пред BBC, че напускат заради по-малко стресиращи работни места, които са по-добре платени. Тъй като броят на служителите намалява, натискът върху тези, които остават, нараства.
А това води до корупция
„Офицерите изтръгват признания от хората, раздуват квотите за арести, виждаме това през цялото време“, казва полицейски майор от руския град Томск. „Ще става само по-зле. Ще има фалшифициране на доказателства, целенасочени побои, просто няма да има време да се разследва каквото и да било. Имате следа и трябва да я преследвате? Много по-лесно е да завлечете първия заподозрян обратно в участъка и да го пребиете, така че той да поеме вината.““
Някои офицери биват арестувани заради действията си – допълнително изтъняване на силата.
Това се случи със Сергей, бивш полицай, лежал шест години в затвора за побой над наркодилър. Сергей казва, че е почувствал натиск да арестува дилъра и го е ударил едва когато се е канел да изяде дрогата си, за да прикрие доказателствата.
Той също така признава пред BBC, че полицейските ресурси са били толкова оскъдни, че е трябвало сам да плаща за основните неща за работа.
„Използвах собствената си кола, купих си собствена хартия, касети и принтер; собствен компютър, бюро, стол, бензин… Положих сам плочките в офиса, ремонтирах всичко.“
Бивш офицер от Централна Русия казва, че вакантните позиции са останали незаети дълго време.
„Има недостиг от векове. Започнах през 2015 г. и само двама души се присъединиха към нашия екип през последните осем години, докато 15 напуснаха.“
И според няколко източника на BBC, включително двама сержанти и един майор, Министерството на вътрешните работи е извършило чистка на офицери, които са били свързани с опозиционния политик Алексей Навални. Той е задържан в отдалечена наказателна колония от 2021 г.
При тази чистка бяха уволнени дългогодишни опитни офицери. Един източник твърди, че Московската федерална служба за сигурност е съставила списък на поддръжниците на Навални въз основа на хакната база данни с имейл адреси.
Влиянието на войната в Украйна
Броят на полицаите в Русия намаляваше преди началото на войната в Украйна.
Първоначално войната убеди някои офицери да останат на работа. Руските полицаи са освободени от призоваване за военна служба. Така че някои служители, които бяха на ръба да подадат оставка, когато Русия нахлу в Украйна, са запазили работата си, за да избегнат да отидат на фронтовата линия.
„Или си останал, или си тръгнал и си бил призован“, обяснява един офицер от Москва. „Знам, че имаше мениджъри, които направиха списък на всички, които са заплашили да напуснат, и го предадоха направо на вербовчиците. Всички бяха доста уплашени.“
Но докато войната продължава, броят на полицаите намалява. Силите не могат да запълнят съществуващите пропуски. Камо ли да наемат 40 000 допълнителни служители, които според Министерството на вътрешните работи са необходими в Донецк и Луганск – райони на Украйна, които отчасти са окупирани от Русия.
Путин обяви победа, след като проведе така наречените референдуми в контролираните от Русия региони на Украйна през септември 2022 г. Но изборите бяха заклеймени като измама от правителството на Украйна и неговите съюзници.
Русия прогнозира, че ще има нужда от още 42 000 офицери до 2026 г., ако окупира още територии
За действащите полицаи просто не е позволено да имат мнение за войната. Дори не им е позволено да го нарекат война.
„Полицаите трябва да си държат устата затворена“, казва един детектив. „Не можем да имаме лични възгледи за „специалната военна операция“, или ще ни уволнят.
Офицерите се изморяват и заради допълнителната документация, причинена от войната.
Служители на вътрешното министерство от трите руски града Томск, Екатеринбург и Ярославъл твърдят, че сега прекарват по-голямата част от времето си в разследване и преразглеждане на „безкрайни обвинения срещу хора, дискредитиращи армията“.
„Хората винаги търсят повод да осъдят някого“, казва бивш майор от Томск. „Няма никой. Всички са отишли да проверят някаква баба, която е видяла перде, което прилича на украинското знаме. Виждам накъде отиваме. Вече има акцент върху престъпленията срещу държавата. Занапред все повече случаи ще попадат в тази категория“, прогнозира той. „Що се отнася до реалните проблеми, засягащи обикновените хора? Отвличане, грабеж, изнасилване, убийство… няма да има време за разследване.“