Трябва да се включим в общите европейски отбранителни политики. Не всеки да се спасява поединично. Това каза акад. Николай Денков от ПП „Продължаваме промяната“ пред журналисти преди началото на Съвета по сигурност, свикан от премиера Росен Желязков.
Със сигурност, времената се променят много бързо. Ще трябва да вдигнем средствата за отбраната, но освен това, ще трябва те да бъдат използвани ефективно, добави той.
На въпрос колко процента от брутния ни вътрешен продукт трябва да бъдат отделени за отбрана, той обясни, че отговорът е работа на експертите, а политиците не бива да се упражняват по темата.
„Светът буквално е друг“, обобщи той, като планът за превъоръжаване на Европа коментира по следния начин: „България трябва да бъде в центъра на всички обсъждания, в които се решава съдбата на Европа, защото сме част от нея“.
Въпросът в момента, според него, е как да бъде осигурена подкрепа на Украйна така, че тя да продължи да воюва за страната си. „Също – как успоредно с това да се постигне мир. Това са двете страни на един и същи въпрос“, добави акад. Денков.
Преди минути започна заседанието на Съвета по сигурността към правителството, на което, според предварителната информация, ще да бъде направен анализ на рисковете за националната сигурност, произтичащи от актуалните международни събития.
Пристигайки за това заседание, вицепремиерът Атанас Зафиров обяви, че ще бъде уточнена позицията, която България ще защитава на предстоящата в четвъртък извънредна лидерска среща на ЕС.
За участие в съвета при премиера са поканени и председателите на всички парламентарни групи.
Според лидера на групата „БСП-Обединена левица“ Драгомир Стойнев кабинетът трябва да има позиция, отговаряща на очакванията на българските граждани:
„Нека да се запознаем с докладите на службите. Хубаво е, че има правителство, защото се чуват и гласове за предсрочни избори от определени политически сили. Така че съм убеден, че наистина правителството ще има адекватна позиция, която да отговаря и на очаквания на българските граждани.
Позицията на БСП е ясна от самото начало. Ние още в първите дни на този конфликт заявихме, че трябва да има колкото се може по-бързо чрез дипломатически средства да има мир. Защото тази война наистина не води до нищо добро – не само в Европа, а и в света“, коментира Стойнев.
Източник – БНР