Нигерия унищожи конфискувани слонски бивни за 10 млн. евро. Нигерия унищожи 2,5 тона конфискувани бивни на стойност повече от 9,9 милиарда найри (около 10 милиона евро) в опит да защити намаляващата си популация на слонове от трафиканти на диви животни.
VIDEO: Nigeria Destroys 2.5 Tonnes Of Seized Elephant Tusks Worth $11.2m
In a concerted effort to shield its declining elephant population from rampant wildlife traffickers, Nigeria destroyed 2.5 tonnes of seized elephant tusks valued at over N9.9 billion ($11.2 million) on… pic.twitter.com/iWe4hFaWoP
— LEADERSHIP NEWS (@LeadershipNGA) January 10, 2024
През последните три десетилетия популацията на слонове в Нигерия е намаляла рязко
от около 1500 до по-малко от 400 поради бракониерство за слонова кост, загуба на местообитания и други конфликти между човек и слон, казват природозащитниците.
Министърът на околната среда, потвърди действието на правителството за смилането на бивните. Той обяви планове за използване на получения прах за изграждане на символичен национален парк паметник, подчертаващ значението на слоновете в екосистемата.
Смилането на бивника в столицата Абуджа последва подобно събитие през октомври, когато служители унищожиха 4 тона конфискувани люспи от панголин на стойност 1,4 милиона долара.
Хиляди слонове биват убивани всяка година
заради бивните им въпреки забраната от 1989 г. за търговията със слонова кост от Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора.
Nigeria Destroys 2.5 Tonnes Of Seized Elephant Tusks Worth $11.2m https://t.co/uLwO72trRp
— LEADERSHIP NEWS (@LeadershipNGA) January 10, 2024
Въпреки че е подписала Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора, Нигерия е определена като център за незаконен трафик на диви животни към Азия, включващ бивни и люспи на панголини. За да се противопостави на това, страната засили усилията за борба с контрабандата, като си сътрудничи с различни международни организации. През август 2021 г. Нигерия направи най-голямото си изземване на незаконни части от дивата природа, работейки в тясно сътрудничество с британски, американски и германски служители.
През 2022 г. нигерийските митнически служители конфискуваха 1613 тона люспи от панголин и арестуваха 14 лица в опит да се борят с незаконния трафик на диви животни.
Източник: Ройтерс / Превод: SafeNews
Още новини четете в категория Свят.