„Нетрадиционна сексуална ориентация“ влиза в закона за образованието, ето дефиницията. Това е различно от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващане за емоционално, романтично, сексуално или чувствено привличане между лица от противоположни полове. След продължили часове наред дебати депутатите приеха промяна в Закона за предучилищното образование.
Определението е дело на групата на „Възраждане“ и се появи в техен законопроект, с който забраняват налагането на политически и религиозни доктрини и политическата и партийната дейност в училищата и детските градини.
Забрана се налага и за „извършване на пропаганда, популяризиране или подстрекаване по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност различна от биологичната“.
Вписването на дефиницията в преходните и заключителните разпоредби на закона се налага, понеже в никой друг няма определение на „нетрадиционна сексуална ориентация“. Това обаче предизвика смут сред някои депутати, които призоваваха това да не се прави или поне да се даде достатъчно време за промени между първо и второ четене, за да се изчисти определението, но това така и не стана.
„Това няма нищо общо с целите на законопроекта за спиране на пропагандата в училищата и веднъж въведена тази дефиниция се отнася по всякакви други въпроси, не само за предучилищното образование“, каза Георги Георгиев от ГЕРБ.
Той поиска определението да отпадне от закона, понеже противоречи на Европейската конвенция за правата на човека, Хартата на основните права в ЕС и конституцията.
Явор Божанков и бившият регионален министър Андрей Цеков от ПП-ДБ изразиха опасения, че текстът не е прецизно написан и е неясно как точно ще се прилага. Цеков например попита дали тези законови промени ще засегнат учители с „нетрадиционна сексуална ориентация“ и дали може да се стигне до уволнения на иначе добри професионалисти. А подобни опасения за неясноти в текста изрази и образователният министър Галин Цоков по време на дебатите в ресорната комисия.
Законът мина окончателно със 135 гласа „за“, 57 „против“ от ПП-ДБ и ДПС и осем „въздържали се“ от ГЕРБ-СДС.
Източник: 24 часа